Praca Zdalna

 Pierwsze co przychodzi na myśl słysząc praca zdalna, „fajnie” w końcu mogę pracować w dowolnym miejscu jednocześnie ograniczając niepotrzebne wydatki. Nareszcie odpadają koszty związane z dojazdem, na dodatkowe posiłki, batoniki w automatach, fastfoody. Koniec z planowaniem podróży do pracy dużo wcześniej tylko po to aby uniknąć uciążliwych korków. Brak również szefa za plecami i rozpraszających pogaduszek z kolegami.

 Dodatkowo obecne warunki na rynku pracy nie dają powodów do zadowolenia. „Wieczne” bezrobocie i trudności w znalezieniu jakiejkolwiek pracy skłaniają do podejmowania różnych form zarobku między innymi pracy w domu, którą możemy wykonywać przy komputerze.

Gdzie pracować zdalnie ?

Kto może liczyć na zdalne zatrudnienie ?

  • Osoby w customer service. Głównie zadania to: sprawdzanie poczty, delegowanie zadań innym członkom zespołu, naprawianie problemów z systemami płatności, odpowiadanie na pytania użytkowników na portalach społecznościowych, komunikacja z działem sprzedaży ..
  • Różnego rodzaju projektanci grafiki. Główne zadania to: tworzenie grafiki/ilustracji/logo, projekty dla stron internetowych z wykorzystaniem HTML,CSS, JavaScript …..
  • Pisarze, twórcy treści. Główne zadania to: redagowanie emaili, dbanie o treść na blogach, pisanie artykułów …
  • Marketerzy. Główne zadania to: Śledzenie ilości odsłon, konwersji, zapisów w Google Analytics, prowadzenie webinarów, tworzenie i testowanie stron sprzedażowych, opracowywanie treści mailów sprzedażowych, współpraca z projektantami, developerami i copywriterami ….
  • Twórcy produktów. Główne zadania to: Analiza potrzeb rynku, tworzenie prototypów produktów, testowanie rynku poprzez wywiady / ankiety, tworzenie produktu …
  • Deweloperzy web. Główne zadania to: pisanie kodu php, Jquery, JavaScript ….. , implementacja i testowanie patchy/kodu ..
  • Oraz oczywiście programiści,
  • Wirtualni Asystenci,
  • Wszelkiej maści nauczyciele, korepetytorzy,
  • Praca w charakterze tajemniczego klienta.

 Praca zdalna to również obsługa sklepów internetowych, promowanie firm w serwisach społecznościowych (social media manager), praca w sprzedaży i marketingu związana z wyszukiwaniem nowych klientów i reklamowaniu produktów.

 To idealne rozwiązanie dla osób komunikatywnych o zdolnościach perswazyjnych. Z kolei osoby, które znają języki obce mogą podjąć pracę zdalną jako tłumacz. Największe szanse na zarobek dają języki niszowe. Innym rozwiązaniem jest podjęcie pracy w branży księgowości na własny rachunek lub dla biura księgowego.

 Oczywiście temat nie jest wyczerpany a  możliwości jest naprawdę wiele, jednak dobrze jest wiedzieć czego konkretnie szukamy, jaką formę powinna przyjąć nasza praca na odległość.

 Tego rodzaju zatrudnienie niestety nie jest wciąż atrakcyjne dla polskich  pracodawców. Wystarczy udać się na popularny portal pracuj.pl i wykonać szybki test dla kluczowych fraz jak praca zdalna, remote work, praca na odległość, home office aby przekonać się, że ofert jest jak na przysłowiowe lekarstwo.

 Dlatego niezwykle istotne jest również gdzie znaleźć takie oferty pracy. Tutaj z pomocą przychodzi pracaonlinedziennik. Będziemy publikować serwisy / miejsca z możliwością pracy zdalnej.

arrow_opt

Gdzie szukać ofert pracy zdalnej ?

Oferty w PL

1. Zlecenia tylko dotyczące wordpressa -> wpzlecenia.pl

2.Zlecenia dla programistów -> 4programmers.net

3.Oferty telepracy od czasu do czasu pojawiają się w serwisie -> mamstarup

4.Praca głównie dla branży IT ale także wiele ogłoszeń dotyczących pisania, tłumaczeń, SEO, od czasu do czasu „mikro praca” -> freelanceria.pl

5.Programowanie, SEO i pozycjonowanie, Grafika, Pisanie .. -> outwork.pl

6. Useme.eu -> Ciekawy i ładnie wykonany serwis. Wymaga wprawdzie podanie paru informacji o sobie między innymi NIP / Urząd Skarbowy, jednak warto się zarejestrować całkiem sporo ofert jak na polskie warunki ;).

7. Strona, która oferuje prace tymczasowe nazwijmy to szybkie robótki jest Woolo.pl. Zlecane zadania dotyczą głównie pomocy domowej (obowiązków do oddelegowania): sprzątanie domu, pomoc w złożeniu mebli, zmywanie okien, pomoc przy przeprowadzce … Minusem w chwili obecnej jest dosyć niska popularność serwisu to niestety przekłada się na niewielką ilość oferowanych prac. Warto dodać, że Woolo jest w zasadzie kopią amerykańskiego Taskrabbit.com.

8. Bardzo dużo odwiedzających zalicza portal-> Oferia.pl

9.Oferty pracy w domu oraz wiele zajęć oflline -> Zlece.pl

10. Corton.pl – zleceniodawcy ogłaszają konkursy na wykonanie prac związanych z grafiką ALE nie tylko.

Strony praktycznie martwe, jednak od czasu do czasu (raz na tydzień/miesiąc) mogą wypłynąć nowe zlecenia: getak.pl, twojmanager.pl, jobsonline.pl, lancerhub.com …..

Oferty Pracy Zdalnej w EN

1. Remotejobs.it – Strona skupia się na ofertach zdalnych z branży it. Jest to agregator ogłoszeń z dostępną wyszukiwarką oraz co tygodniowym newsletterem.

2. Remote Tech Work – Zdalne zatrudnienie dla inżynierów, testerów, deweloperów, grafików … , niestety brak wyszukiwarki.

3. Working Nomads – Dokładnie jak wskazuje nazwa, dla Nomadów oferty pracy muszą być w 100% zdalne. Dostępna wyszukiwarka plus podział na główne kategorie tematyczne ogłoszeń – Development, Design, Customer Success, SysAdmin, Management.

4. Remote Job Me – Duży wybór ogłoszeń zdalnych i pracy z domu. Do dyspozycji użytkownika dostępna wyszukiwarka, tagi tematyczne ułatwiające szybkie sprecyzowanie zapytania plus newsletter. Znalezione oferty pochodzą z różnych portali pracy.

5. PowerToFly – Przeznaczony dla Kobiet szukających pracy z domu a skupiony głównie na sektorze informatycznym. Strona funkcjonuje w trochę odmienny sposób w porównaniu do innych przedstawianych serwisów. Konieczna jest rejestracja, weryfikacja umiejętności oraz krótki do miesiąca czasu płatny test, okres sprawdzający przydatność kandydata do wybranej pracy.

6.Zlecenia dotyczące wordpressa w wersji angielskiej -> jobs.wordpress.net

7.Głównie programowanie -> jobs.github.com

8.Strona w całości poświęcona ofertom pracy zdalnej -> weworkremotely.com

9.Remotive – to w zasadzie połączenie giełdy pracy oraz cotygodniowego biuletynu ze wskazówkami dla pracowników zdalnych. Twórcy planują stworzenie społeczności skupionej wyłącznie na telepracy. Zamieszczane oferty mogą być powiązane z jedną z 6 głównych kategorii : Engineering, Human resources, Marketing, Product, Sales, Support.

10. Sporo ofert zamieszczanych jest w popularnym serwisie REDDIT.

11. Zapisz się na newsletter i otrzymuj co tydzień listę zdalnych propozycji od pracodawców, którzy pragną pracować z osobami z europejskiej strefy czasowej -> EUROPEREMOTELY. Podobny newsletter oferuje jobscribe.com.

12. Naprawdę spora baza ogłoszeń i bardzo często aktualizowana -> REMOTEOK .

13. Wieloma ofertami pracy zdalnej (dotychczas) może pochwalić się serwis Workinstartups.com, aby wyszukać interesujące pozycje wystarczy wpisać słowo remote lub użyć filtra freelance.

14. Na stronie Angel.co zawarta jest naprawdę liczna baza ofert pracy, głównie w startupach. Wiele ogłoszeń dotyczy pracy na odległość.

15landing.jobs – w celu odnalezienia ofert zdalnych klikamy remote i zaznaczamy odpowiadające nam możliwości – full remote working / within commuting distance / partial remote working.

Praca typu freelance lub Kontrakt

1. GetAfreelancer

2. Fiverr i podobne strony, gdzie oferty zleceń rozpoczynają się od 5$, mogą stać się doskonałym miejscem na zbudowanie własnego niszowego portfolio-> Fiverr

3. Praktycznie tylko zlecenia z branży informatycznej -> jobs.remotive.io

4. Świetna strona, którą przede wszystkim graficy mogą wykorzystać do znalezienia następnego zlecenia. Zakładka remote work znajduje się w menu Jobs -> Dribbble.com

5. Freelancermap.com – serwis posiadający bazę ponad 50 tyś użytkowników jest kolejną ciekawą propozycją dla freelancerów. Jak podają źródła portalu tygodniowo publikowanych jest ponad 3000 projektów. Darmowe konto umożliwia utworzenie własnego profilu, powiedzmy porfolio odwiedzanego przez pracodawców oraz aplikowanie na wybraną i dowolną ilość projektów.

6. Onlinejobs.ph – to natomiast filipiński serwis dla freelancerów. Założenie konta i wyszukiwanie ofert jest bezpłatne. Jednak szybko okaże się, że każde stanowisko na które zechcemy aplikować wymaga zgromadzenia odpowiedniej ilości punktów. Najprostszym sposobem doładowania punktacji to weryfikacja konta poprzez zwyczajne wysłanie skanu dokumentu. Inne bardziej uciążliwe sposoby to ukończenie testów angielskiego – www.examenglish.com/leveltest, testy osobościowe – www.123test.com/disc-personality-test/ oraz iq – www.intelligencetest.com/metrics1/start.php. Serwisem tym jednak warto zainteresować się nie od strony pracobiorcy ale pracodawcy ;).

Lista stron z ofertami pracy zdalnej i z domu

Wybrane portale zawierające tylko & między innymi ogłoszenia pracy dla zdalnych pracowników

Dodatek – próba skompletowania przedsiębiorstw / firm zatrudniających zdalnie.  

Oferty pracy z Indeed