Ciekawe jeśli nie najlepsze podcasty do nauki angielskiego ;)

Ciekawe i najlepsze podcasty do nauki języka angielskiego
Lista ciekawych podcastów do nauki języka angielskiego

 Na stronie zamieszczamy bardzo wiele wpisów odnoszących się do stron w języku angielskim. Dlatego dobrym pomysłem jest zebranie podcastów do nauki, właśnie w tym języku zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Dodatkowo weterani angielszczyzny ucieszą się z pozycji odnoszących się do zarabiana online, przychodu pasywnego itp.

 Wprawdzie jest wiele sposobów przyswajania wiedzy, jednak podcasty należą do tych przyjemniejszych i zarazem najmniej siłowych metod. Trudno się nie zgodzić z tezą, że dla wielu osób słuchanie jest zwyczajnie mniej uciążliwe niż czytanie. Największą zaletą podcastu jest jego mobilność i wygoda. Podcasty można pobrać na prawie każde urządzenie mobilne i odsłuchać w dowolnym miejscu, czasie. W trakcie słuchania możemy wykonywać codzienne czynności, jednocześnie zdobywając cenne informacje plus nowe słówka, zwroty.

 Ale niezorientowane osoby mogą zapytać podcasty co to jest właściwie ? Dla nas jest to przede wszystkich źródło inspiracji, możliwość uzyskania nowych informacji, spojrzenie na zagadnienie z innej perspektywy a z technicznej strony to zwyczajnie pliki muzyczne z nagraniem rozmowy jednej bądź kilku osób.

A gdzie szukać podcastów ?

 Podcasty stają się coraz bardziej popularne. Własne audycje prowadzą niemal wszyscy znani blogerzy. A jeśli nie blogi to warto rozejrzeć się za wyszukiwarkami podcastów. I tutaj należy wymienić niezwykle pożyteczną aplikację zwaną Stitcher, dostępną prawdopodobnie na wszystkie popularne mobilne systemy. Jest to agregator wszelkiej maści podcastów. Materiał dostarczają aplikacji między innymi znane i szanowane stacje telewizyjne oraz radiowe jak BBC, CNN. Ponieważ, podcasty pochodzą z naprawdę różnych źródeł, aplikację można również wykorzystać także do nauki innych języków. Naprawdę, nie potrzeba specjalnego wysiłku do odnalezienia lekcji wycelowanych w początkujących studentów.

Podcasty Biznesowe ( pasywny przychód, praca i zarabianie online )

Tim Ferriss Autor niezwykle popularnej książki “Czterogodzinny tydzień pracy” prowadzi interesujące rozmowy z ludźmi z całego świata. Do dyskusji zaprasza między innymi przedsiębiorców, naukowców, osoby pozytywnie zmieniające nasze otoczenie. Tematy podcastów to bardzo wszechstronne dziedziny wiedzy. Obejmują psychologię, inwestowanie, szybką naukę, geoarbitraż, marketing …. Czas trwania pojedynczego nagrania nie jest stały, jednak warto przygotować się na przynajmniej godzinny wykład.

 Lewi – podcasty mają przede wszystkim pobudzać do działania, jak twierdzi autor życie należy przeżyć z pasją w przeciwnym wypadku żyjesz życiem kogoś innego lub inaczej mówiąc jeśli nie realizujesz własnych marzeń, realizujesz kogoś innego ;). Lewis rozmawia nie tylko z przedsiębiorcami ale także sportowcami, autorami bestsellerów, osobami odnoszącymi sukces w niemal każdej branży.

 $100MBA – to krótkie 10-15 minutowe biznesowe podcasty. Lekcje skupione są na pracy online, zdobywaniu odbiorców, marketingu, tworzeniu i sprzedaży produktów. Wielką zaletą podcastu jest wyraźny głos i sposób mówienia autora. Taki styl ułatwia zrozumienie nie tylko tematu ale samego języka. Powinien być zrozumiały dla mało zaawansowanych jeśli nie początkujących użytkowników. W sumie ponad 500 plików do pobrania ;).

 Fizzle Show – jak twierdzą autorzy ich podcast jest zabawny, pouczający, inspirujący stworzony dla kreatywnych przedsiębiorców. Tematyka nagrań jak wyżej, pomysły na biznes oraz produkt, motywacja, pomocne narzędzia, recenzje książek, jak zarabiać online … Podcasty nie należą do najkrótszych, standardowy czas programu to jedna godzina.

 Podcast Pata Flynna jest ukoronowaniem tematu jeśli nie obowiązkową lekturą osób zainteresowanym tematem pasywnego przychodu jak również zarabiania przez internet. Patt w każdym miesiącu publikuje swój miesięczny szczegółowy raport przychodów. Wysokość zarobków może przytłaczać. Warto jednak sobie uświadomić, że Patt działa na rynku anglojęzycznym, dodatkowo posiada dużą wiedzę i doświadczenie.

 Entrepreneur on Fire to wywiady z przedsiębiorcami, założycielami startupów, ich droga i sposób na osiągnięcie sukcesu oraz niezwykle ważne wnioski wyciągnięte z porażek bohaterów. Serwis cieszy się ogromną popularnością. Rzut okiem na “income reports” jest doskonałym dowodem, że twórcy podcastu trafili w potrzeby słuchaczy. Do tej pory udostępniono ponad 1200 odcinków o średnim czasie trwania równym 30 minut.

Ciekawe podcasty do nauki angielskiego a także zwyczajnie do posłuchania 😉

 

LearnEnglish to propozycja dla osób rozpoczynających przygodę z angielskim (?). Program został podzielony na cztery serie (na chwilę obecną), łącznie około 60 nagrań. Kurs w zamierzeniu jest przeznaczony dla początkujących, jednak prawdę mówiąc potrzebna jest znajomość na minimum średnim poziomie. Każdy odcinek to także wiele ćwiczeń i zadań.

 Airingpods to kolejny przykład agregatora podcastów. Wyniki wyszukiwania na stronie dostarczane są w całkiem przyjaznej formie. Twórcy airingpods udostępniają również aplikację na system android. Dla przykładu interesującą audycją jest Grammar Girl. Podcast, składający się z klipów o długości 10-20 minut ( aktualnie ponad 500 plików ), poświęcone gramatyce języka angielskiego. Nagrania powinny zainteresować osoby zainteresowane pisaniem w języku angielskim. Zresztą sama autorka twierdzi, że stara się pomóc swoim słuchaczom w szlifowaniu pisarskiego fachu. Więc, raczej nie jest to podcast dla początkujących studentów.

 Niekonwencjonalne i mało znane słówka poznamy dzięki Merriam Websters Word of the Day. Zgodnie z nazwą jedno słówko dziennie. Czas nagrania rzadko przekracza 2 minuty.

 Jeżeli interesujesz się angielskim w wydaniu brytyjskim to podcast Luka jest idealny. Na całość składa się przynajmniej 300 nagrań o długości niekiedy przekraczającej godzinę. Każdy klip posiada transkrypt. Autor udostępnia również kilka ulicznych wywiadów w formie video ( z anglikami ). Dodatkiem jest 100+ angielskich phrasal verbs z krótkim dwuminutowym wytłumaczeniem.

 Jednym z ciekawszych podcastów do nauki jest NewsinLevels. Program został podzielony na trzy poziomy zaawansowania. Różnice widać w długości nagrania, czyli ilości słów, szybkości mówienia lektora oraz stopnia trudności użytego słownictwa. O ile dwie pierwsze kategorie mogą wydawać się trochę monotonne to ostatni jest już pełnowartościową audycją telewizyjną.

 Naprawdę godnym polecenia jest Deepinenglish. Interfejs serwisu jest wyjątkowo miły dla oka i łatwy w nawigacji. Autorzy zamieścili około 200 nagrań w języku angielskim. Wszystkie ścieżki można odsłuchać w trzech prędkościach mówienia lektora jednocześnie śledząc transkrypt audycji.

 Agregatorem podcastów jest również Podbay.fm. Kilka klików wystarczyło aby odnaleźć kurs ESLpod (English as a Second Language). Szkolenie jest przeznaczone dla osób średnio / zaawansowanych i podzielony został na dwie kategorie ESL -> ponad 1100 plików oraz English Cafe około 500+ nagrań. Z całego podcastu darmowy transkrypt jest tylko dla krótkiego dialogu lub samych słówek dla English Cafe. Aczkolwiek “tylko” warto zastąpić znaczeniem wystarczający tekst, bowiem zawiera istotę samego nagrania czyli wytłumaczenie słownictwa, wyrażeń oraz gramatyki.

 Bardzo dobrym angielskim podcastem jest Ello. Aktualnie to ponad 1200 nagrań dostępnych razem z transkryptem. Niewątpliwym plusem są dodatkowe ścieżki do każdego podcastu z praktycznym zastosowaniem słownictwa ( również z dostępnym tekstem ) plus quizy i testy na rozumienie ze słuchu.

 Allearsenglish – jeżeli interesujesz się życiem codziennym amerykanów ten podcast jest dla ciebie. Autorki dyskutują na przeróżne tematy odnoszące się do życia w Ameryce. W sumie ponad 500 nagrań.

 Zapp English – strona autorów kolejnego podcastu zatrzymała się w roku 2014, ale materiał zawarty na stronie jest wciąż zielony i warty uwzględnienia. Kurs powinien zainteresować osoby średnio / zaawansowane, podzielony na sekcje słuchanie, słownictwo oraz wymowa. Nagrania trwają średnio 10-20 minut. Wszystkie można pobrać wraz tekstem.

 Warty wspomnienia warty jest RealLife. Głównym celem podcastu jest poprawa płynności zrozumienia języka a także nauka nowych i ciekawych wyrażeń. Każde nagranie opatrzone jest słowniczkiem z frazami.

 W zestawieniu nie mogło zabraknąć programów z serii BBC. Ponieważ audycji tej stacji nadawanych właśnie w tej formie jest mnóstwo, wybraliśmy kilka ciekawych a być może nawet najlepsze podcasty BBC 😉 z podziałem na kategorie.

 Niewątpliwie podcasty to niemal idealne narzędzie do znacznej poprawy zrozumienia języka mówionego. Idealnym argumentem przemawiającym na korzyść tej formy ćwiczeń jest ogromna ilość kategorii tematycznych podcastów a także liczba zagadnień poruszanych w trakcie audycji. Wybór wykładanego materiału powinien więc, zostać dostosowany do zainteresowań w przeciwnym wypadku słuchanie będzie po prostu nudne i nieefektywne.