Pensja za Pensje

 Firmy potrafią płacić do kilku tysięcy złotych za polecenie dobrego pracownika. Większość ogłoszeń kierowana jest do specjalistów z branży informatycznej. Jednak od czasu do czasu możliwe jest wyłuskanie ofert o całkowicie odmiennym charakterze.

 Jak to działa ? Cóż, polecanie fachowców to nie “Rocket Sience” ;). Wystarczy odpowiedzieć na odpowiednie ogłoszenie. Treść większości jest podobna, jeśli nie identyczna np. “Jeśli nie szukasz pracy, ale znasz kogoś, kto idealnie będzie pasował na poniższe stanowiska, daj nam znać. Za polecenie kandydata, którego zatrudnimy, płacimy … // lub ..% jego pierwszego wynagrodzenia” (Pixers).

  Nie da się ukryć, że program poleceń pracowniczych jest skierowany w pierwszej kolejności do pracowników firmy. Korzyści z takiego postępowania jest kilka. Rekruterzy otrzymują dodatkowe, jeśli nie bardziej istotne informacje o potencjalnym kandydacie.

 Niektóre firmy otwarcie przyznają, że “wywiad wśród zaprzyjaźnionego środowiska”, jest więcej wart niż potencjalna rozmowa kwalifikacyjna. Natomiast przyszli pracownicy jeszcze przed przystąpieniem do pracy mogą zapoznać się z firmą oraz potencjalną posadą. Bywa również tak, że brak jest nie tyle fachowca, ale jakichkolwiek rąk do pracy ;), np. wykwalifikowanych pracowników fizycznych.

Na szczęście coraz więcej firm udostępnia rekomendowanie pracowników osobom trzecim, nie związanym z przedsiębiorstwem. Wypada podkreślić, że program skierowany do pracowników firmy może się wiązać z uciążliwą biurokracją jak wypełnianiem niezbędnych druków, formularzy.

 Niezwykle interesująco prezentują się dane zebrane dzięki badaniom wykonanym przez iCIMS, dotyczących korzyści z wykorzystania programu poleceń pracowniczych w firmie. I tak :

 • W porównaniu do rekrutacji prowadzonych standardowym procesem, polecani pracownicy są zatrudniani 2/3 częściej,
 • 60% pracowników przynajmniej raz skorzystało z programu poleceń, natomiast aż 38% poleciło kilku kandydatów na prowadzone rekrutacje,
 • Prawdopodobieństwo zatrudnienia rekomendowanego specjalisty wzrasta wraz z pozycją osoby polecającej. Kandydaci wskazani przez dyrektorów są zatrudniani w 91 procentach. Wartość ta spada do 53% dla osób najniżej w hierarchii korporacyjnej,
 • W zależności od wielkości firmy inaczej rozkłada się częstotliwość zatrudniania “polecanych”. W przedsiębiorstwach o małej liczbie pracowników ( do 100 osób ) tylko 14% to zatrudnieni z polecenia, natomiast firmy posiadające przynajmniej 1000 pracowników zatrudniały już prawie dwukrotnie częściej – 27% zatrudnionych to osoby polecone,
 • Aż 65% zrekrutowanych w tej sposób, jest bardzo zadowolona z pracy,
 • 78% osób poszukujących pracy uważa program poleceń pracowniczych za bardzo istotny, znacznie zwiększający szanse zatrudnienia.

 Przeglądając oferty pracy prawdopodobnie niejednokrotnie wertowałeś ogłoszenia, które wprawdzie nie pasowały do twojej wiedzy oraz doświadczenia, ale wręcz idealnie zgadzały się z profilem znajomego. Jednak prawdopodobieństwo odnalezienia oferty pracy na której można zarobić jest naprawdę marne.

 I tutaj należy postawić pytanie, gdzie szukać ogłoszeń “z polecaniem” ?. W chwili obecnej zwłaszcza w Polsce, dobrze jest mieć pod ręką odpowiednią listę firm z takim podejściem. Inną możliwością a raczej uzupełnieniem jest googlowanie ogłoszeń, korzystając z odpowiednich słów kluczowych ().

 Ostatnią deską ratunku a jednocześnie najbardziej odpowiednią metodą jest skorzystanie z odpowiednich serwisów, gdzie firmy płacą za rekomendacje odpowiednich specjalistów. Warto mieć na uwadze, że zapłata nie zawsze następuję w momencie zatrudnienia takiego polecanego kandydata. Czasami wynagrodzenie jest wypłacane po okresie próbnym lub nawet w kilku ratach.

 Niestety z owych portali najbardziej skorzystają osoby anglojęzyczne. Zresztą ogłoszenia wycelowane są właśnie w ten rynek. Aczkolwiek nie wszystko stracone. Jeżeli kandydat może pracować zdalnie i spełnia odpowiednie wymagania to nie powinno być problemu z zatrudnieniem na odległość.

 

Wysokość wynagrodzenia

 

 Rozpiętość stawek płaconych rekomendującym jest uzależniona od kilku czynników. Decydujące parametry to zajmowany stopień w firmowym szczeblu oraz posiadane kwalifikacje ( czytaj przyszłej pensji ). Wniosek jest prosty, jeśli masz taką możliwość to polecaj Dyrektora. Zarobek jest kilkukrotnie większy w porównaniu do rekomendacji zwykłego pracownika, zlokalizowanego najniżej w “firmowej drabinie”.

 Ile można zarobić ? Pewną odpowiedzią może być zestawienie przygotowane przez serwis Bankier. Widać, że najniższe honorarium to 2tyś złotych. Jednak jest to lista przede wszystkim dla pracowników „własnych”, firmowych. Bezpiecznie jest przyjąć 1tyś jako dolną granice wynagrodzenia.

Warto zwrócić uwagę na gaże z górnego pułapu, sięgające do 10tyś dolców (Hubspot) a czasami znacznie więcej … Natomiast dla rynku polskiego, przeciętne wynagrodzenie oscyluje w przedziale  2-5tyś za jedno polecenie.


Zarabianie na polecaniu pracowników

Zrzut ekranu – Skillhunt.io


Wybrane Firmy z system poleceń pracowniczych

 

W Polsce – Programy poleceń pracowniczych, zwłaszcza wewnętrznych to głównie domena dużych korporacji.
Allegro, Atos, BitStrem, Nokia, SII, 3e Software House, Luxoft, BSH, GFT, Arla Global Financial Services Centre , Kainos , PKS Gdańsk-Oliwa, Pixers …

 • Luxoft https://www.luxoft.com/upload/iblock/ea7/03.11.2015-regulamin-programu-polec-znajomemu-prace-w-luxoft-poland-sp.-z-o.-o..pdf.pdf ,
 • Modispolandhttp://modispoland.com/pl/praca-it/program-polecen/ ,
 • Sharehirehttps://sharehire.pl/howitworks ,
 • Britenethttp://kariera.britenet.com.pl/assets/regulamin-polecen.pdf ,
 • GFThttp://docplayer.pl/10416404-Regulamin-zewnetrznego-programu-polecen-gft.html
 • Adecco – pracownicy na produkcję ( od czasu do czasu ) ,
 • Dellhttps://dell.referrals.selectminds.com/info/rewards ,
 • Ironfxhttp://www.ironfx.co.uk/pl/about/careers/overview .
Świat
Hubspothttp://product.hubspot.com/refer-a-friend

 

Serwisy z ofertami pracy – polecaj pracowników i zarabiaj

 

Jobhubble
Niestety w chwili obecnej rejestracja jest możliwa tylko dla osób z USA bądź Kanady.
Myreffers
Konto może założyć każdy, rejestracja przez gmail. Serwis jest anglojęzyczny, jednak na pierwszy rzut oka widać, że głównymi odbiorcami pracy&poleceń to pracownicy z Indii.
Goboon
Założenie konta jest darmowe zarówno dla pracodawców jak i osób polecających. W przypadku gdy firma zdecyduje się zatrudnić polecanego kandydata wpłaca 5000$, 10% to prowizja na rzecz Goboon, resztę otrzymuje polecający.
Skillhunt
Ogłoszenia związane głównie z rynkiem Polskim. Wysokość honorarium za zaakceptowane referencje to 300-1200 $ ( nie licząc bonusów podnoszących gaże, jak polecanie serwisu innym użytkownikom, szczegółowe wypełnienie profilu .. )

Źródła

iCIMS – https://www.icims.com/sites/www.icims.com/files/public/The%20Impact%20of%20Successful%20Employee%20Referral%20Programs%20FINAL.pdf

Referral Trends – https://www.dropbox.com/s/knucx51bw3s8rof/referral-trends-2016.pdf?dl=0

Może Ci się również spodoba