Mleko z piersi – sprzedaż

 Trudno w to uwierzyć, ale można zarobić nawet na sprzedaży kobiecego mleka. Ta z pewnością nietypowa metoda na dorobienie grosza jest jednocześnie wyjątkowo kontrowersyjna. Warto jednak mieć na uwadze, że mleko kobiece posiada wiele innych zastosowań i nie jest tylko pokarmem dla dziecka.

 

A więc, kto kupuje kobiece mleko i dlaczego ?

 

 • Oczywiście w pierwszej kolejności matki niemowląt / noworodków. O korzyściach z karmienia mlekiem z piersi pewnie napisano wiele książek. W telegraficznym skrócie warto wymienić:
  • Mleko kobiece zawiera nie tylko substancje odżywcze ale również wiele pomocnych przeciwciał pomagających zwalczyć infekcje,
  • Według niektórych badań zawiera składniki zwalczające wiele komórek rakowych,
  • Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości problemów zdrowotnych,
  • Pomaga zwalczyć zapalenie ucha środkowego u dziecka ( i nie tylko ),
  • Wierzy się, że zmniejsza ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).
 • Mleko kobiece używane jest także w kosmetyce jako preparat do oczyszczania skóry, do walki z trądzikiem oraz oparzeniami,
 • Okazuje się, że jest wykorzystywane do produkcji mydła a nawet jogurtów !!!!!!!!!
 • Mleko kobiece stosowane jest również u osób dorosłych np. jako terapie wspomagające bój z przeziębieniami.

 

Zagrożenie związane z kupnem mleka online ?

 

 Zarówno lekarze jak i środowiska medyczne negują takie praktyki. Argumenty przemawiające przeciwko sprzedaży mleka kobiecego online są wyjątkowo mocne. Bardzo dobrze punktują słabe ogniwa handlu. Najistotniejsze elementy to: brak nadzoru nad sposobem pobierania mleka, przechowaniem pokarmu oraz brak wpływu na środki transportu. Na każdym z wymienionych etapów może dojść do zanieczyszczenia i jednocześnie wprowadzenia szkodliwych bakterii.

 Mleko wystawione na sprzedaż, nie przechodzi żadnej kontroli. Sprzedający może wprawdzie okazać dowody badań, zachwalać swój zdrowy tryb życia, między innymi poprzez stosowanie odpowiedniej diety oraz unikaniu szkodliwych substancji ( palenie tytoniu, picie alkoholu ). Ale tak naprawdę kupujący nie ma żadnych gwarancji, że tak w istocie jest.

 

Bank Mleka

 

 Wszystkie osoby pragnące mieć maksymalną pewność, że pokarm nie zaszkodzi ich dziecku powinny w pierwszej kolejności udać się do Banku Mleka Kobiecego, położonego najbliżej ich miejscu zamieszkania. Zazwyczaj takie placówki znajdują się w sąsiedztwie szpitala. Dostęp do takiego mleka jest bezpłatny.

 Pokarm ofiarowany przez matki przechodzi specjalną kontrolę. W trakcie całego procesu znajdujące się w mleku bakterie, wirusy są zabijane ( między innymi HBV, HIV ). Minusem tego rozwiązania jest ograniczona podaż, ograniczona liczba placówek oraz biurokracja. W pierwszej kolejności pokarm przysługuje matkom przebywającym w szpitalu. Warto również nadmienić, że dawczynie także przechodzą odpowiednie badania kontrolne, między innymi na choroby zakaźne. Wykluczone są także osoby palące oraz nadużywające alkohol.

 

Gdzie kupić, sprzedać mleko z piersi ?

 

Handel mlekiem kobiecym odbywa się głównie w sieci. Wprawdzie w USA istnieją Banki wypłacające dawczyniom odpowiednie honorarium, ale w Polsce jak dotąd nie ma takiej możliwości. Więc jęśli jesteś zainteresowana sprzedażą mleka warto odwiedzić:

 • Media społecznościowe, np. na facebooku istnieją grupy zrzeszające członkinie zainteresowane tylko takim towarem np. szukać Buy, Sell and Donate Breast Milk,
 • Ogłoszenia dotyczące sprzedaży/kupna pojawiają się na forach internetowych związanych z dziećmi,
 • Serwisy stworzone tylko w tym celu np. http://onlythebreast.com/ , http://onlythebreast.co.uk/ .

 

 Ostatnia pozycja wydaje się najbardziej interesująca. Niestety z racji odległości prawdopodobnie skorzystają z niej tylko osoby mieszkające bądź przebywające w UK, USA. Wymienione serwisy posiadają nawet odpowiedni podział wiekowy niemowląt, jednym słowem mleko pochodzące od mam dzieci 0-2 miesiące, 2-6 miesięcy oraz 6-12 miesięcy. W ogłoszeniach Matki starają się również okazać wyniki badań lekarskich jako odpowiedni dowód jakości mleka, aczkolwiek nie jest to wymagane przez serwis.

 Zdrowie dawczyni lub sprzedającej to tylko jeden z kilku czynników mających wpływ na jakość pokarmu. Mleko matki powinno być odpowiednio przechowywane. Tutaj brane są pod uwagę temperatura, okres leżakowania oraz rodzaj użytych pojemników. W internecie spokojnie można się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt do odciągania jak również specjalne zasobniki a konkretnie woreczki do przechowywania pokarmu.

 Na stronie dostępne są również informacje jak pasteryzować mleko oraz w jaki sposób pobierać tak aby zachować maksymalną sterylność. Niestety brak jest konkretnych danych w jakiej temperaturze i jak długo można przechowywać mleko matki ( np. Banki Mleka trzymają pokarm w temperaturze przynajmniej minus 20 maksymalnie 3 miesiące ). Interesująco, ale niezbyt zachęcająco do sprzedaży prezentuje się przygotowanie paczki do wysyłki. Postępując prawidłowo należy zaopatrzyć się specjalny pojemnik ( chłodziarkę ), wypełnioną towarem oraz substancją chłodzącą najlepiej suchy lód (również do kupienia). Oczywiście za to wszystko powinień zapłacić nabywca, niemniej jednak nie jest to zwykłe wysłanie towaru.

 

Sposób przygotowania paczki do wysyłki

 

Ile można zarobić ?

 

 W Polsce zasięg cenowy mieści się w granicach 10-50zł za 10ml, natomiast w UK, USA podaje się cenę za uncję czyli za około 30ml. I tak w Ameryce ceny mieszczą się w granicach 1-4 dolca za uncję (średnio 2,5) a dla Brytyjczyków przedział wynosi 1-2 funta za uncję.

 Sprzedaż mleka kobiecego wydaje się nawet ciekawym dodatkiem pieniężnym, przynajmniej według źródeł anglojęzycznych. W ujęciu rocznym nadmiarowe mleko może być warte nawet 2-3 tysiące funtów.

Może Ci się również spodoba