Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia ?

Bardzo często potrzebujemy darmowych zdjęć najczęściej do umieszczenia na blogu jak również w innych celach. W sieci istnieje wiele miejsc oferujących zdjęcia opatrzone klauzulą darmowe, jednak nie zawsze jest to równoważne z możliwością wykorzystania ich w dowolnym celu.

Wiele z tych fotografii nie może być użyte na jakiejkolwiek komercyjnej stronie. Przeważnie konieczne jest także dodanie informacji o autorze oraz link pobrania. Jeśli jednak wiemy czego i jak szukać znalezienie odpowiedniego zdjęcia będzie o wiele łatwiejsze.

Bardzo przydatnym narzędziem są wyszukiwarki fotografii jak np. Canweimage.com.

Darmowe zdjęcia

Rezultaty wyszukiwania to baza Wikimedia Commons. Wartym odnotowania jest opcja show only public domain results. Oznacza to tylko tyle, że możemy korzystać z pracy autora bezwarunkowo :). Aby się upewnić warto kliknąć na wybrane zdjęcie. Link przeniesie nas do commons.wikimedia.org z opisem prawa do zdjęcia.

Compfight.com jest to wyszukiwarka oparta na flickr. Posiada wybór licencji → any, creative commons, commercial. Dobrze jest zaznaczyć Only original, wtedy wybór zdjęcia kieruje nas do portalu flickr bez stron pośredniczących.

Darmowe zdjęcia

Kolejną bardzo interesującą przeglądarką/wyszukiwarką jest search.creativecommons.org, wykorzystuje bazy innych dostępnych serwisów takich jak google, europeana, flickr, fotopedia, jamendo, open clip art library, SpinXpress, Wikimedia Commons, Youtube, Pixabay, ccMixter, SoundCloud. Przeszukiwanie odbywa się z domyślnymi parametrami for comercial purposes oraz modify(adapt) or build upon.

Darmowe zdjęcia

Intuicyjny i szybki w działaniu jest foter.com. Obejmuje on zasób flickr. Bardzo prosta obsługa.

Darmowe zdjęcia

Wylio.com to sympatyczna witryna umożliwiająca nie tylko wyszukiwanie zdjęć po licencji a także oferująca zmianę formatu fotografii -> “resize” które pragniemy pobrać. Jednak minusem jest konieczność stworzenia konta użytkownika.

Wylio Darmowe zdjęcia

Stockphotos.io z niedużą bazą około 25tyś zdjęć. Wszystkie można wykorzystać w celach komercyjnych z odpowiednia adnotacją o autorze.


Darmowe fotografie

Podobny pod względem funkcjonalności serwis oparty o flickr to Photopin.com.

Darmowe fotografie

Obszerne a jednocześnie czytelne wyniki otrzymujemy dzięki everystockphoto.com. Pod każdą miniaturką zdjęcia jest graficzna informacja o licencji oraz źródło zdjęcia.

Darmowe zdjęcia

Warto skorzystać z propozycji wyszukiwarki google. Szukając obrazków w parametrach wyszukiwania zaawansowanego odnajdujemy pole “prawo do użytkowania”. Tutaj ustawiamy wykorzystanie komercyjne plus cokolwiek ;).

Jako ciekawostkę warto odnotować serwis TinEye.com. Odnajduje on miejsca w sieci, w których użyto danej fotografii. Zwyczajnie przeciągamy zdjęcie z dysku do serwisu i po chwili widoczne są wyniki. Można wykorzystać również adres zdjęcia (http) w internecie.

Darmowe fotogriafie

Może Ci się również spodoba