Gdzie sprzedać teksty piosenek ?

 Nie jest łatwo znaleźć miejsca, gdzie własne teksty piosenek można wystawić na sprzedaż. Przeszukując net, nasuwa się jeden wniosek. Brak jest wyspecjalizowanych w tym kierunku stron w języku polskim.  Jedyne godne polecenia serwisy, gdzie można sprzedać polskie teksty to portale oferujące kupno-sprzedaż artykułów oraz odpowiednie fora tematyczne. Natomiast dla wszystkich osób nie mających uprzedzeń przed pisaniem w języku angielskim otwiera się trochę inny świat.

Serwisy akceptujące teksty piosenek / muzykę

Songbay – Oferuje możliwość sprzedaży zarówno piosenek jak i gołych tekstów. Transakcje mają miejsce na łamach serwisu, stronach partnerskich, plus dystrybucja przez kanały social media. Minusem jest konieczność ponoszenia dodatkowych opłat abonamentowych, których wysokość jest uzależniona od ilości załadowanych plików. Najtańsza składka wynosi 2,5$ miesięcznie a maksymalna liczba uploadowanych utworów to 12. Użytkownik samodzielnie ustala cenę a także rodzaj nabywanych praw (istnieje możliwość odsprzedania praw autorskich). Darmowa rejestracja upoważnia do przeglądania bazy zgromadzonych tekstów ewentualnie zakupu.

Sprzedaż tekstów piosenek i muzyki

Songwritingopportunities – Autorzy serwisu oferują pomoc w sprzedaży własnych dzieł takich jakich utwory literackie, piosenki, teksty piosenek. Niestety stworzenie własnego profilu wymaga opłacenia przynajmniej 3 miesięcznego abonamentu. Szata graficzna portalu, skąpa ilość informacji nie specjalnie zachęca do skorzystania z oferty.

Sprzedaż tekstów piosenek i muzyki

Serwisy akceptujące gotowe piosenki

Songcastmusic – Strona przeznaczona do sprzedaży przede wszystkim muzyki. Ułatwia użytkownikowi proces dystrybucji piosenki lub całego albumu do przeróżnych sieci sprzedażowych. Songecastmusic stara się możliwie szybko udostępnić utwory swoich klientów między innymi w portalach Rhapsody, Spotify, iTunes, Amazon MP3, Google Play, Beats Music, Emusic … . Tylko pierwszy utwór bądź album jest rozpowszechniany bez opłat, każdy następny to wydatek w wysokości 19,99$ ( płyta ), 9,99$ (jedna piosenka). Osoby publikujące wiele piosenek mogą skorzystać z abonamentu → 59,9$ rocznie. 100% z wpływów ze sprzedaży zachowuje Autor.

Sprzedaż tekstów piosenek i muzyki

Dittomusic – Celem przewodnim portalu jest dystrybucja i sprzedaż muzyki. Według niektórych opinii jest to jeden z lepszych istniejących serwisów. Rejestracja jest darmowa, jednak nic nie wnosząca bez dokonania jakiejkolwiek opłaty. Nielimotowany ilością wgrywanych / sprzedawanych utworów roczny dostęp jest w cenie 69 euro. Umożliwia on także rozpowszechnianie piosenek do podstawowych sieci muzycznych jak iTunes, AmazonMp3, eMusic …. . Pakiet ten nie jest sztywny, ponosząc dodatkowe koszty można znacząco zwiększyć zasięg sprzedaży (Szczegóły na stronie).

Sprzedaż tekstów piosenek i muzyki

Fanmusic – Podobnie jak wcześniej wymieniane serwisy, tylko pełna płatna rejestracja umożliwia sprzedaż piosenek ( w formie plików mp3 ), niestety czysty tekst jest nieakceptowalny.

Sprzedaż tekstów piosenek i muzyki

ASCAP – Amerykańskie stowarzyszenie autorów, kompozytorów i wydawców. Zarejestrować może się każdy, nawet osoba nie mieszkająca w USA. Występują dwa rodzaje członkostwa dla twórców (writers) oraz wydawców ( publishers ). Niezależnie od wybranej opcji pobierana jest jednorazowa opłata 50$. W zasadzie nie jest to strona sprzedażowa a organizacja bardzo przypominająca polskiego ZaiKSa. Oferuje ochronę prawną utworów, pomoc autorom, płacenie tantiem itp.

Jak napisać dobry tekst Piosenki ?

Dla większości nowicjuszy owe pytanie brzmi wyjątkowo enigmatycznie, równie dobrze można zapytać “ jak zarobić szybko milion dolarów “. Z pisaniem dobrych piosenek jest jak w wielu innych profesjach, potrzebna jest wiedza i przede wszystkim doświadczenie. Niemniej biegli pisarze zalecają Między Innymi słuchać i czytać najlepszych tekściarzy w branży, dobierać odpowiednie rymy ( unikać rymowanek częstochowskich ), nie stosować oklepanych frazesów, notować pomysły na teksty, gdy tworzysz tekst staraj się śpiewać tak aby nieustannie sprawdzać w praktyce swój utwór oraz Tak Znowu 😉 Czytać utwory literackie ( dużo !! ).

Trudno jest streścić w kilku zdaniach wszystkie zalecenia płynące z branży, zresztą porad jest niemal tyle ilu jest autorów, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest podanie miejsc do szukania inspiracji, wymiany poglądów czy też zdobycia nowej wiedzy. Jeśli nie mamy ochoty pisać, możemy zamówić utwór. Najlepiej nawiązać kontakt z osobą, która pisze teksty piosenek na zamówienie lub w ostateczności udać się na giełdę tekstów.

Pisanie tekstów piosenek szybkie i łatwe nie jest więc, gdzie szukać pomocy ?

  • Kanały Youtube – np. jak napisać tekst piosenki lub po angielsku: how to write a song, how to write a lyrics,
  • Fora muzyczne – www.forum.strefaglosu.pl , www.muzyczneforum.pl ,
  • Społeczności Karaoke – ising.pl ,
  • Książki – zdecydowana większość w języku angielskim. Dobre miejsce do poszukiwań to Amazon. Natomiast Polska perełka to ,
  • Podcasty, podobnie jak wyżej większość z tej tematyki to angielskie podcasty ,
  • Dobrze jest dołączyć do odpowiednich grup w mediach społecznościowych -https://www.facebook.com/groups/sellinglyrics ,
  • Pewną pomocą mogą nam posłużyć stowarzyszenia jak ZaiKS czy ASCAP.

Ochrona Praw Autorskich

Jeżeli poważnie myślisz o sprzedaży własnych piosenek a nie zamierzasz korzystać z wymienionych wyżej serwisów, warto postarać się o ochronę prawną dla swoich tekstów. Wprawdzie wszystkie utwory od momentu powstania zgodnie z Konwekcją Berneńską są chronione prawnie, jednak kto i jak zaświadczy o pochodzeniu danej piosenki ?. Bez podjęcia odpowiednich działań, Autor może zostać oskarżony o plagiat własnego dzieła !. Dodatkowe korzyści z rejestracji to pewna kontrola przy rozpowszechnianiu utworu. Mówiąc jaśniej, tantiemy z tytułu odtwarzania np. piosenki przez stacje radiowe, dyskoteki itp.

Ochrona praw autorski piosenek

 W Polsce swój tekst ( wraz z muzyką ) możemy zgłosić do ZaiKS-u. Podstawowym warunkiem przyjęcia podania jest wcześniejsze upublicznienie piosenki. Natomiast, jeżeli tekst jest w języku angielskim warto zastanowić się czy nie lepszym pomysłem byłoby podjęcie ochrony swojego dzieła w Stanach Zjednoczonych ( zwłaszcza jeśli jest to rynek docelowy ). W tym celu należy udać się na stronę Copyright.gov i dokonać rejestracji. W roli wyjaśnienia, piosenka stworzona np. we Francji jest również prawnie chroniona w innym kraju, który przystąpił do Konwekcji Berneńskiej. Warto mieć jednak na uwadze, że możliwości prawne organizacji chroniącej nasz utwór poza “ojczystymi” granicami będą ograniczone.

Może Ci się również spodoba