Jak znaleźć tytuł piosenki

Prawdopodobnie mamy tak wszyscy. Podczas jazdy autobusem, samochodem a może w czasie spaceru w parku. Niezależnie, gdzie przebywasz i nieważne z jakiego źródła, ale jedno jest pewne. Muzyka a może piosenka, którą właśnie usłyszałeś, jest wyjątkowa. Niestety byłeś tak zajęty słuchaniem, że nie zwróciłeś uwagi na tytuł. Bardzo często usłyszany fragment jest również zbyt krótki lub też zbyt niewyraźny, aby dokonać jakiejkolwiek identyfikacji utworu.

W ogłowie automatycznie pojawia się pytanie „Jak znaleźć tytuł Piosenki”. Co wtedy robimy ?, najczęściej googlujemy na wszelkie możliwe sposoby, przeglądamy listy przebojów a w ostateczności z wielką nadzieją dzień po dniu, słuchamy radia. Prawda jest taka, że owe sposoby nie są zbyt efektywne, a jeśli nie znamy przynajmniej kilku słów, to wszystkie wyszukiwarki okażą się bezużyteczne. A co jeśli utwór wcale nie posiada słów ? I tutaj właśnie, warto odnieść się do ciekawego, ale też najmniej znanego sposobu odnajdywania muzyki.

WYSZUKIWANIE / ROZPOZNAWANIE MUZYKI PO NUTACH

Musipedia -> użytkownicy mogą skorzystać z wirtualnego pianina. Wystarczy kliknąć kilka rozpoznanych nut, aby rozpocząć wyszukiwanie utworu. A jeśli specjalnie nie znamy się na nutach i dźwiękach, można posłużyć się mikrofonem. Pianino i mikrofon to nie jedyne opcje odnajdywania utworów. Do dyspozycji mamy między innymi szukanie po takcie lub nanoszenie nut „myszką”. Niestety testy serwisu pokazały, że najlepiej sprawdza się do wykrywania utworów z muzyki klasycznej. Dlatego, jeśli rezultaty okażą się niezadowalające warto skorzystać z podobnego programu do rozpoznawania muzyki dostępnego pod adresem MelodyCatcher.

WYSZUKANIE MUZYKI PO DŹWIĘKACH

A mówiąc prościej, użyj własnego głosu i zaśpiewaj usłyszaną wcześniej melodię. W tym celu wejdź na stronę midomi.com, kliknij ikonę mikrofonu i zwyczajnie śpiewaj, gwiżdż bądź też zanuć. Autorzy aplikacji zalecają nucić przez minimum 10 sekund. Tylko wtedy rezultaty wyszukiwania będą najbardziej trafne. Natomiast korzystając z dostępnych aplikacji na systemy Android / iPhone może być nawet prościej. Uruchamiasz program na telefonie i kierujesz w stronę źródła piosenki / melodii.

WYKORZYSTAJ GOTOWY PLIK UTWORU DO IDENTYFIKACJI TYTUŁU PIOSENKI

A może posiadasz już nagrany plik z nieznanym utworem ? , jeśli tak to skorzystaj z serwisu AudioTag. Trudno, aby było prościej. Wgraj plik i czekaj, aż program porówna twoją ścieżkę z własną bazą danych. Piosenka lub dowolny utwór muzyczny może być cały, jak również zawierać tylko fragment z całości. Natomiast zalecana optymalna długość nagrania to 10-30 sekund. Obecnie w bazie jest ponad 2 miliony utworów. To może trochę dziwić, ale z przeprowadzonych testów wynika, że nie radzi sobie z muzyką klasyczną 😉 (w przeciwieństwie do Musicpedia).

WYSZUKIWANIE PO ZAPAMIĘTANYCH SŁOWACH

To pewnie jedna z prostszych do wykonania metod, zwłaszcza jeśli nie potrafisz (bądź nie chcesz) śpiewać lub nucić. Oczywiście musisz znać przynajmniej kilka słów. Jedno słowo również wystarczy, ale efekty wyszukiwania będą niestety kiepskie 😉. Tak, zapamiętany fragment można wpisać w google, ale po co, skoro stworzono do tego odpowiednie serwisy. Dla przykładu Lyrster jest takim kombajnem wyszukiwania. Sprawdza ponad 400 stron z tekstami piosenek. Możemy również sprawdzać teksty w języku polskim. Ale tutaj jedno małe „ale”, postaraj się nie używać polskich znaków (często wyrzuca błąd na stronie).

WYSZUKIWANIE ZA POMOCĄ APLIKACJI NA TELEFON

Tutaj nie ma wielkiej filozofii, instalujesz aplikację np. SHAZAM, klikasz „Tap to Shazam” a telefon kierujesz w stronę źródła melodii. Program resztę roboty wykona za nas 😉. To co naprawdę cieszy to szybkość, z jaką następuje identyfikacja utworu. Zasadniczo wystarczy chwila, aby cieszyć się odpowiedzią na pytanie, jaka to melodia lub też, jaka to piosenka. W przypadku gdy rezultaty okażą się zbyt słabe, warto pokusić się o podobne aplikacje do rozpoznawania piosenek:

  • SoundHound działa identycznie tap  identyfikacja -> odpowiedź,

  • Musicid2.com -> aplikacja na iPhone/Android.

To rozwiązanie ma jednak pewną wadę. Musimy posiadać przy sobie telefon z zainstalowaną aplikacją, nie wspominając już o tym, że nie tylko telefon, ale i program musimy odnaleźć i odpalić na czas (lub w czas).

WYKORZYSTAJ SPOŁECZNOŚĆ INTERNETOWĄ

Jeśli wszystkie opisane tutaj sposoby zawiodą, warto spytać innych użytkowników sieci. Doskonałą pomocą może być strona WatZatSong. Po prostu umieszczasz swoje nagranie na stronie i czekasz na propozycje społeczności. Jeśli utwór będzie zbyt nietypowy może być ciężko z uzyskaniem jakiegokolwiek odzewu. Ale najlepiej po prostu wejść na stronę i samemu przekonać się jak to wygląda w praktyce.

WhatZatSong to nie jedyny serwis oferujący tego typu usługę. Podobną społeczność odnajdziemy na znanym już Reddit (https://www.reddit.com/r/tipofmytongue/).

OSTATECZNIE

Prośby o rozpoznanie artysty lub / i tytułu piosenki, warto również wysłać do popularnych serwisów takich jak Facebook, Twitter. Tutaj postaraj się odnaleźć najbardziej odpowiednie grupy tematyczne związane z piosenkami, artystami.

Jeżeli melodia brzmi trochę leciwie i powiedzmy sobie zwyczajnie staro, sprawdź wspomnianą na początku metodę. Mianowicie przewertuj listy przebojów z minionych lat. Dla przykładu dla USA taką listę odnajdziemy tutaj (http://billboardtop100of.com/). W przypadku Polski to mogą być top listy online, dostępne między innymi na stronach popularnych stacji radiowych.

W przypadku gdy znasz już wykonawcę, ale nie znasz tytułu piosenki, odwiedź stronę www wokalisty. Nie zawsze, ale niektórzy „śpiewacy” posiadają całkiem świeży profil. Natomiast aktualne przeboje artystów powinny znajdować się na last.fm. Dobrym pomysłem z pewnością będzie wizyta na Hype Machine.

Serwis przeszukuje setki stron muzycznych i udostępnia te najbardziej popularne w danym okresie. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej, chociażby po to, aby zapoznać się z nowymi trendami w muzyce. Szczęścia można również spróbować z serwisami Spotify , iTunes, Google Play Music, deezer. Pamiętaj, że nawet jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, to nie będzie to strata czasu. Przebędziesz całkiem ciekawą drogę. Odwiedzisz nie tylko nowe miejsca z piosenkami w sieci. Ale przede wszystkim wysłuchasz wielu melodii, piosenek. Niektóre z nich mogą okazać się znacznie bardziej interesujące niż ta poszukiwana.