Konto bez Granic – Banki Nomadów

Osoby podróżujące za granicę okazyjnie, prawdopodobnie nie specjalnie przejmują się drobnymi opłatami narzuconymi przez Bank. Koszty związane z przewalutowaniem, wypłatą z bankomatu czy prowizją od transakcji na karcie, podczas pobytu na obczyźnie, to tylko czasowe niedogodności. Ale nie dla ludzi żyjących ciągle na walizkach, zmieniających zameldowanie jak i miejsce prowadzenia poczynań finansowych.

 W jednym z wcześniejszych wpisów jak nomadzi cyfrowi zarabiają , stworzyliśmy listę potencjalnych możliwości jakie wykorzystują nowocześni nomadzi do pracy online i finansowania swojego stylu życia. Jednak niezależnie jakie jest ich źródło dochodu, jedno jest pewne, muszą korzystać z Banku.

 Pewnie jeszcze z 10 lat temu otwarcie rachunku na odległość zwłaszcza bez konieczności podpisywania umowy, dodatkowo w innym Państwie nie byłoby możliwe. Tymczasem dzisiaj w świecie startupów, Banki coraz częściej spełniają dokładnie takie oczekiwania klientów. Placówki najbardziej zasługujące na miano mobilne, to zazwyczaj całkiem świeże “Banki” z zaledwie kilkuletnim stażem działalności.

 Zaprezentowana lista to najczęściej pojawiające się nazwy wśród cyfrowych nomadów. Atutem takich zdalnych kont jest nie tylko mobilność ale także, jeśli nie przede wszystkim, opłaty ponoszone przez klientów. A dokładnie brak opłat stałych, między innymi za otwarcie i prowadzenie rachunku ( miesięczne/roczne ), brak opłat za wydanie i utrzymanie karty, przelewy, płatności kartą, wypłaty z bankomatów a nawet za przewalutowanie gotówki.

 Otwierając taki rachunek warto również się zastanowić jakie dokładnie konto potrzebujemy, lub raczej w jakim celu będzie używane. Konto osobiste plus brak wymienionych opłat to oczywiście podstawa, ale być może warto rozważyć konto oszczędnościowe a nawet możliwość wykonania paru inwestycji. Taki pakiet 3 in one (ROR, konto oszczędnościowe, inwestycje) powinien aż za bardzo zadowolić statystycznego freelancera. Jednak jeśli “cyfrowy nomada” jest przedsiębiorcą, obsługa konta biznesowego będzie koniecznością.

 Posiadanie konta w zagranicznym banku oprócz  wspomnianych zalet, to także parę innych korzyści. Klient takiego Banku może uczestniczyć w programach akceptujących i wykonujących przelewy tylko do określonych Państw (zakupy online, programy zarobkowe itp). Banki w danym rejonie świata mogą również oferować dostęp do lokalnej giełdy (np. w Chinach, USA .. ).

Osobną kwestią jest bezpieczeństwo związane z otwieraniem tego typu kont. Prawdopodobnie założenie rachunku w odległym Państwie bez konieczności podpisywania umowy, nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem. Wprawdzie przedstawione placówki posiadają odpowiednie zezwolenia, jednak z drugiej strony, krótki okres prowadzenia biznesu, wciąż stawia pod znakiem zapytania ich wiarygodność lub nawet wystarczającą płynność finansową do utrzymania działalności. Stabilność polityczno-gospodarcza Państwa “Banku”, to dodatkowe zagadnienie, które należy mieć na uwadze. Być może, jeśli nie teraz to w przyszłości Bank, zapragnie położyć łapy na zgromadzonych oszczędnościach klientów ;(.


Number26 – Trudno nie ukryć, w tej chwili jest to najbardziej polecany Bank dla Nomadów. Całkiem świeży startup Niemiecko-Austriacki, jednak bardzo szybko się rozwija. Jeszcze do nie dawna obsługiwanych było tylko kilka krajów z Europy. Obecnie założyć konto przez internet mogą obywatele 17 Państw Europy (Niestety Polski wciąż brak na liście).

 Warto jednak dodać, że dokonać rejestracji może „prawie” każdy europejczyk, jednak karta debetowa zostanie wysłana pod adres należący do jednego ze wspomnianych 17 krajów. Bank nie wymaga żadnych dowodów potwierdzających “bycie” rezydentem danego kraju, ale niewątpliwie potrzebny jest “dobry” adres. Interfejs językowy N26 aplikacji/strony internetowej obsługuje w tej chwili dwa języki, Angielski/Niemiecki.

Główne zalety Banku:

 • Brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta,
 • Wydanie i utrzymanie karty debetowej jest darmowe,
 • Darmowe Wypłaty z bankomatów w Europie (tylko dla karty MasterCard, czyli karty podstawowej/głównej), w pozostałych rejonach świata jest to 1.7% wartości transakcji,
 • Konto zakłada się całkowicie przez internet ( zgodnie z reklamą banku, otwórz konto w 8 minut 😉 ),
 • Możliwość wypłaty gotówki w sklepach (tylko jeśli oferują taką możliwość),
 • Darmowe zakupy kartą MasterCard na całym świecie,
 • Informacje o aktywności na koncie, dostępne z aplikacji na telefon,
 • Obsługa konta biznesowego (w wersji testowej).

Ważnym zagadnieniem jest weryfikacja osób otwierających konto. Najszybszą i najwygodniejszą formą jest chat video dostępny na stronie N26 lub za pomocą aplikacji Banku. Do rozmowy warto się przygotować w odpowiednie dokumenty, gdyż może zaistnieć potrzeba wykonania paru fotografii potwierdzających “autentyczność nowego użytkownika”, czyli wykonania zdjęć paszportu bądź dowodu osobistego. Niezależnie od sposobu połączenia, niezbędna jest kamera video.

W skrócie potrzebne dane (do rejestracji i chat rozmowy) to:

Imię i Nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres email, numer telefonu, adres zamieszkania oraz kraj gdzie płacisz podatki.

Istnieje jeszcze jeden sposób potwierdzania danych osobowych, mianowicie wizyta na poczcie. Obecnie tylko obywatele Niemiec mogą skorzystać z takiej możliwości. Pieniądze zgromadzone na koncie są ubezpieczone do wysokości 100tyś euro (Gwarancje Niemieckie). Więc, jeśli dojdzie do bankructwa, użytkownik powinien w miarę szybko otrzymać zwrot gotówki.

Bank w tej chwili oferuje 2 rodzaje kont → osobiste, N26 Black oraz konto biznesowe zwane BetaN26 Business. Opłata miesięczna dotyczy wersji “Czarnej” i jest związana między innymi z dodatkowym ubezpieczeniem np. przed kradzieżą telefonu z zainstalowaną aplikacją do obsługi konta, kradzieżą pieniędzy z bankomatu, ubezpieczeniem turystycznym (więcej szczegółów na stronie).

N26 to nie tylko darmowe konto osobiste, ale także wiele innych ciekawych dodatków. W ofercie dostajemy również możliwość inwestowania, szybkie przelewy dla przyjaciół i znajomych (od 0.01 centa do 100Euro), debet do 2000Euro plus kilka innych funkcji …

Wszyscy zainteresowani założeniem konta N26 a z przyczyn formalnych nie objętych jeszcze taką możliwością, mogą zostawić swój adres email. Stosowne powiadomienie zostanie wysłane, kiedy N26 otworzy się na nowe rynki.


Nemea (Malta) to kolejny Bank, który można otworzyć zdalnie i w zasadzie bez żadnych problemów. Niestety w ofercie Banku brak jest karty debetowej. Na stronie, wciąż widnieje mocno “zleżała” informacja o planach związanych z wprowadzeniem tej usługi w połowie 2016. Nie mniej jednak, założenie konta w euro jest naprawdę szybkie. Potrzebne dokumenty to dowód osobisty lub Paszport oraz dokument potwierdzający miejsce zamieszkania np. rachunek z adresem oraz Imieniem i Nazwiskiem otwierającego konto (nie starszy niż 3 miesiące).

 Użytkownik po udanej rejestracji otrzymuje własny numer IBAN. Jednak aby móc działać koniecznie trzeba aktywować konto, przelewając sumę w wysokości 50Euro. Kwota ta powinna zasilić rachunek w przeciągu 7 dni, w przeciwnym razie całą procedurę zakładania konta trzeba ponownie powtórzyć.

Zalety konta:

 • Brak miesięcznych/rocznych opłat za korzystanie z rachunku,
 • Oprocentowanie w Euro dla konta oszczędnościowego to 1%, lub w okresie 5 letnim 3.5% (konto depozytowe),
 • Konto może być prowadzone w Eur, GBP, USD, CAD, AUD, CHF,
 • W ofercie Banku jest zarówno konto oszczędnościowe jak i Biznesowe,
 • Bank oferuje darmowe przelewy jednak tylko w obrębie Nemea, pozostałe przelewy zależnie od kraju docelowego, zgodnie z tabelą opłat.

Uwaga: Pieniądze powinny zostać przelane z konta o takim samym Imieniu i Nazwisku.


Revolut – to kolejny przykład bardzo świeżego startupu (z akceleratora startupów http://www.level39.co/ ). W przeciwieństwie do wcześniej opisanych projektów, obecnie Revolut bardziej przypomina usługę do zarządzania pieniędzmi, podczas podróży, niż Bank rozumiany w tradycyjny sposób.

 Usługa “Banku” jest dostępna głównie w Europie, a w planach jest zasięg globalny. Warto dodać, że Polscy użytkownicy już teraz mogą zdalnie i bez podpisywania papierków założyć konto. Obsługiwany jest wyłącznie przez aplikację mobilną na Apple bądź Androida (tutaj brak obsługi “tylko” tabletów). Ale tak otrzymujemy konto w wersji UK, na które można przelać pieniądze. Do niedawna użytkownik mógł otrzymać wpłaty od “kogokolwiek”. Obecnie takie przelewy mogą być realizowane wyłącznie w funtach (GBP), pozostałe waluty tylko z własnego konta.

 Revolut jest przeznaczony dla osób często podróżujących, zmieniających kraje a tym samym osób wykonujących transakcje kupna, przelewu, wypłaty z Bankomatu w różnych walutach. Bank nie pobiera opłat własnych za przewalutowanie. Dla większości banków z reguły takie opłaty wahają się od 3% do 5%. Tutaj jest to 0,5%-1,5% w zależności od waluty i bardziej jest to związane z zabezpieczeniem transakcji przed wahaniami kursu.

Zalety konta:

 • Brak opłat stałych zarówno za konto jak i kartę debetową,
 • Darmowe przelewy bankowe,
 • Wypłaty z bankomatów darmowe tylko do 200 funtów, powyżej pobierana jest wartość 2% wartości wypłaty,
 • Możliwe wysyłanie pieniędzy przez SMS, Facebooka, email (tylko do użytkowników Revolut),
 • Od niedawna również rozwiązanie dla biznesu.

Jednorazowe opłaty za:

 • Wydanie karty głównej MasterCard 5 funtów (wliczony koszt transportu),
 • Wydanie dodatkowej wirtualnej karty również 5 funtów lub drugiej fizycznej 5f karta + 5f wysyłka.

NestBank (dawniej Smart Bank) to prawdopodobnie pierwsza w Polsce placówka całkowicie internetowa (do niedawna), którą jednocześnie można polecić Cyfrowym Nomadom. Bank chwali się prostotą oraz szybkością założenia rachunku. W najbardziej ekspresowym tempie wystarczy złożyć wniosek online, wykonać przelew autoryzujący w wysokości 1zł i gotowe, można korzystać z konta.

Niewątpliwym atutem oferty Nest Banku jest darmowe prowadzenie konta, brak opłat za kartę oraz TO CO jest bardzo istotne podczas NOMADOWEGO ŻYCIA to DARMOWE WYPŁATY ze wszystkich bankomatów na świecie oraz realizacje bezgotówkowe (płacenie kartą).

 Aby uniknąć kosztów przewalutowania gotówka na koncie powinna być identyczna z wypłacaną z bankomatu. W przeciwnym wypadku zapłacimy jeszcze 3% od wartości transakcji. Dlatego przed wyjazdem warto założyć odpowiednie konto walutowe, odpowiadające najczęściej realizowanym transakcjom (jeśli wypłacam w Euro to konto w Euro, jeśli w Funtach to konto funtowe … ).

Zalety Konta:

 • Otwarcie,prowadzenie, zamknięcie – 0zł,
 • Korzystanie z karty debetowej, w tym wydanie, wznowienie 0zł,
 • Przelewy krajowe (internetowe) – 0zł,
 • Przelewy Europejskie (SEPA) – 0zł, Przelewy zagraniczne (SWIFT) – 15zł/3Euro,
 • Wypłaty ze wszystkich Bankomatów w Polsce – 0zł , za granicą 0zł ( tylko jeśli wypłacamy w walucie, którą trzymamy na kocie, w przeciwnym wypadku należy doliczyć 3% od wartości wypłaty ),

Oczywiście nie wszystko jest darmowe, ale z pewnością jest to konto całkowicie darmowe w przypadku standardowych operacji bankowych bądź bankomatowych. Natomiast tam, gdzie pojawiają się opłaty z reguły są to niewielkie kwoty.

 Pewną niedogodnością “finansową” może być konieczność zapłacenia za kartę debetową do każdego kolejnego rachunku równą 5 euro plus 5 euro za roczne użytkowanie. W tym miejscu warto wspomnieć, że płacimy za drugą kartę po aktywacji. Więc wniosek jest taki, otwieramy dwa rachunki w PL i np. w euro a kartę do transakcji zagranicznych aktywujemy gdy zaistnieje taka konieczność 😉 (sprawdzone empirycznie).

 Niestety jeśli jakiś cudem zapomnimy bądź zgubimy PIN musimy zamówić drugą kartę. Warto nadmienić, że zmiana zmiana otrzymanego PIN-u jest płatna, możliwa tylko w bankomatach BZWBK a koszt to 5zł. Strona internetowa umożliwiająca dostęp do Banku, cóż kwestia gustu, nie najładniejsza, ale wyjątkowo prosta ;). Potencjalni użytkownicy mogą być bardzo zawiedzeni historią ostatnich transakcji, dostęp tylko z ostatnich 30 dni?.

Minusem jest brak możliwości zmiany zmiany domyślnych limitów na karcie debetowej lub właściwie jest napisać ustalenia własnych limitów. Bank określany jest mianem internetowego, ale nie do końca. Dostępne są placówki dla osób lubiących załatwiać usługi Bankowe w tradycyjny sposób. Tutaj jednak należy liczyć się z opłatami.

1
2

 W zestawieniu skupiono się wyłącznie na Bankach Europejskich z szybką i bezproblemową rejestracją nowego rachunku. To oczywiście nie są wszystkie dostępne możliwości. Wiele Państw posiada Banki podobne do Polskiego NestBanku, niestety zwykle brak jest tam obsługi klienta w języku angielskim. Warto również dodać, że jest wiele Banków, które wymagają wprawdzie podpisu i wizyty w oddziale, ale bez konieczności posiadania adresu, rezydentury czy też zatrudnienia w Kraju „Banku”.

Może Ci się również spodoba