Praca Zdalna

Zdalna Praca w pigułce ;), krótko mówiąc „wszystko” w jednym.

Krótko o wadach i zaletach telepracy.

Skrót najważniejszych informacji zawartych w artykule:

 • 1) Miejsca (50+ możliwości) gdzie możesz znaleźć oferty pracy zdalnej ,
 • 2) Listy przedsiębiorstw zatrudniających zdalnie (prawie 600+ firm),
 • 3) Propozycje / pomysły na zdalne zawody,
 • 4) TipsS&Tricks&Extras.

arrow_opt

 

Praca Zdalna – Gdzie i jak szukać ofert
1. Agregatory Pracy Wyszukiwanie po słowach kluczowych praca zdalna, telepraca , praca w domu – pomocna lista takich portali wraz z ilością prawdopodobnych ofert tego rodzaju prac –> tutaj
2. Portale z pracą zdalną
(Anglo języczne)
To miejsca stworzone tylko i wyłącznie dla takich ofert, więc brak konieczności stosowania jakiś szczególnych trików.
3. Polskie Serwisy
z Telepracą
Praca zdalna nie jest mocną stroną Polski. Trudno więc namierzyć strony a jednocześnie oferty dedykowane telepracy. Nie oznacza to, że brak jest takich ogłoszeń.
Posłużyć nam mogą wspomniane agregatory prac, wyspecjalizowane serwisy w danej branży np. zawierające oferty z it. Ostateczne wyjście to skorzystanie z wszelkich stron dla freelancerów.
4. Media Społecznościowe Szukaj głównie na grupach dyskusyjnych Facebook, Linkedin ..
5. Społeczności związane
z pracą zdalną
To przede wszystkim odpowiednie fora i grupy dyskusyjne np. https://www.reddit.com/r/telecommuting/
6. Wyszukiwarki internetowe Skorzystaj z mocy google, bing np. wpisz site:praca.pl praca zdalna, site:praca.pl praca w domu,
7. Skorzystaj z powiadomień Możesz wykorzystać Google Alerts, Mentions, Brand24 lub podobne narzędzie do uzyskania szybkiej informacji zwrotnej o pojawiających się nowych ofertach pracy
8. Nie tylko strony PL / EN Oczywiście w miarę możliwości szukaj także na portalach w innych językach (nie tylko polskich lub anglo-języcznych)
9. Sprawdź strony
dla Freelancerów
Jeśli nie szukasz stałej pracy warto sprawdzić strony ze zleceniami np. upwork.com ..
10. Korzystaj z odpowiednich
Newsletterów
Punkt zbliżony do pozycji 6, jednak tutaj system jest zaprojektowany do wysyłania tego rodzaju powiadomień.
11. Pytaj Firmy Jeżeli wiesz, że dana firma zatrudnia zdalnie lub przynajmniej oferuje taką możliwość wyślij maila.. Pomocna listę takich firm (globalnie) znajdziemy tutaj .
12. Dołącz do społeczności
cyfrowych nomadów
Wykorzystaj fora, grupy dyskusyjne itp. https://www.quora.com/topic/Digital-Nomads
13. Serwisy Branżowe To miejsca przeznaczone tylko dla specjalistów z danej dziedziny np. Języka Ruby, Python, WordPress
14. Scrapery Stron Jak wykopać (odfiltrować) potrzebne dane ze strony internetowej bądź aplikacji ? Skorzystaj z odpowiednich narzędzi (Scrapy.org) lub gotowców jak strona http://hnhiring.me/ –> odnajdziemy tutaj ogłoszenia o pracę dla freelancera/zdalnego etatowca wyrwane wprost z serwisu hackernews.
15. Bierz udział w konferencjach
poświęconych pracy zdalnej
Aby wiedzieć co aktualnie w trawie piszczy wykorzystaj konferencje związane ze zdalnym zatrudnieniem lub też „nomadowy życiem”.
EXTRAS
1. Podcasty To nie tylko odstresowanie się od codziennej pracy, ale często wiele cennych rad, instrukcji jak się rozwijać, co aktualnie jest na topie, nowe miejsca z ciekawymi ofertami pracy na odległość, wywiady z interesującymi ludźmi ..
2. Książki / ebooki Cóż warto przeczytać ? Szczególnie wartościowe pozycje należą do cyfrowych nomadów. Wbrew pozorom większa połowa „koczowników” pracuje właśnie na zdalnym etacie. Drugą grupę pisarzy stanowią programiści.
3. Miejsca Cooworkingowe Dla wielu praca w samotności przez długi czas może okazać się trudna do wytrzymania. Pomocą i to często naprawdę znaczną mogą być właśnie miejsca coworkingowe.
Zresztą nie muszą to być tylko i wyłącznie biura stworzone do tego celu. Z powodzeniem można wykorzystać kawiarnie, kawiarenki zwłaszcza z dostępem do internetu.
4. Narzędzia To między innymi komunikatory do kontaktów z pracodawcą bądź członkami projektu, aplikacje do zarządzania projektami oraz wszelkie patenty na usprawnienie samej pracy
5. Zdalne zawody Pewnie rozpoczynając przygodę z pracą zdalną lub w domu, zastanawiasz się co możesz robić, jak zarabiać online ?, kto zatrudnia w ten sposób oraz jakie dokładnie zawody da się odnaleźć na popularnych agregatorach pracy ?

Gdzie pracować zdalnie ?

Praca Zdalna Plusy Dodatnie Plusy Ujemne

Prawdopodobnie największym plusem „dodatnim” takiej formy zatrudnienia jest możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Dla szerokiego grona osób może ty być mało przekonujący argument.

Staje się to jeszcze mniej wiarygodne widząc zdjęcia osób wylegujących się na słonecznej plaży i do tego z laptopem w dłoniach. Widok z pewnością przyjemny, ale raczej nieprawdziwy.

Ale tak można pracować z kawiarni, w domu, w podróży .. To ty tworzysz swoje miejsce do pracy. Masz doskonałą okazję, aby przebudować otoczenie do swoich potrzeb tak abyś mógł się czuć jak najlepiej. Nie wiesz jak ? spójrz na propozycje dostępne na Pintereście –> https://www.pinterest.com/workshifting/amazing-home-offices/ .

Decydujesz nie tylko gdzie, ale kiedy pracujesz. Oczywiście są pewne rzeczy, na które nie masz większego wpływu jak terminy spotkań biznesowych, spotkań z współpracownikami itp. ( zazwyczaj między 9-17). Ale całą resztę dostosowujesz do własnego komfortu.

Pamiętasz to wszystkie informacje jakimi byłeś karmiony od najmłodszych lat. Najważniejsza jest rutyna, którą przeważnie przekłada się na jeden język. To co robisz rób w stałych miejscach, o tych samych porach, w ten sam sposób. Jeśli czytałeś książkę „Jak się uczyć” powiesz tak to bzdura, moja „mózgownica” nie znosi takiej rutyny, potrzebuje zmian.

A zmiany zazwyczaj generują wyzwania, potrzebne do innego spojrzenia na rozważany problem. To także więcej świeżych pomysłów, idei, czy też lepsze utrwalenie już przerobionego materiału.

Osoby pracujące zdalnie uczą się także zarządzać czasem. W przeciwieństwie do biurowych odpowiedników, nikt nie stoi im nad głową dzień za dniem, czuwając by wszystkie potrzebne zagadnienia zostały wykonane.

Ponadto w zwyczajnej pracy to nie tylko szef, ale także współpracownicy swoich cichym wzrokiem sprawdzają czym sąsiedzi się zajmują. Tutaj aby odnieść sukces konieczna jest umiejętność planowania swoich czynności. Ponieważ pracują w osamotnieniu, bieżące problemy muszą rozwiązywać samodzielnie.

Tym samym uczą się nowych rzeczy. Zdobywają kwalifikacje nie tylko tu i na teraz, ale także podnoszące ich wartość jako pracownika w przyszłości. Śledząc blogi, wypowiedzi „zdalnych pracowników” można odnieść wrażenie, że praca zdalna etatowa bądź też w charakterze freelancera to dla nich prawie to samo co prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Praca na odległość to również spora oszczędność kosztów. Spokojnie można odliczyć codzienne wydatki na dojazdy do pracy. Oczywiście nie tylko pieniądze są kosztem, ale także jeśli nie przede wszystkim czas.

Jak wcześnie wstajesz rano ? , ile czasu upływa od zejścia z łóżka do rozpoczęcia pracy ? , zlicz również drogę powrotną, dorzuć nerwy i frustrację gdy stoisz w korkach ? Jak już jesteś w pracy to czy płacisz za dodatkową kawę, kanapki, batoniki … ?

Jak wiemy długotrwały stres jest nie tylko szkodliwy dla zdrowia (udary, zawały serca..) , ale także negatywnie wpływa na wydajność w pracy. Według wielu badań praca w domu pozwala obniżyć niepotrzebne napięcie o ponad 80%.

Istnieją również zalety trudne do wychwycenia. Nierzadko w firmach obowiązuje wymóg noszenia odpowiedniego ubioru tak zwany „dress code”. Zarabiając zdalnie nie musisz już się tym przejmować.

Praca zdalna to także sposobność na „rozruszanie kości”. W końcu masz czas aby wykonać ćwiczenia na poprawę krążenia a nawet jakąś dłuższą rowerową eskapadę, chociażby aby uwolnić endorfiny i poprawić kreatywne myślenie.

Dojeżdżałeś do pracy samochodem ? świetnie teraz zyskuje również środowisko. Mniej samochodów to mniejsza emisja szkodliwych gazów do atmosfery.

Pracodawcy również odnoszą korzyści, nie muszą bowiem wynajmować kosztownych biur. Dawniej w przypadku choroby podwładnego niezbędne byłoby zwolnienie A teraz ? jeśli schorzenie nie jest uciążliwe może pracować z domu. Dodatkowo w przypadku choroby zakaźnej nie będzie również zarażał kolegów z pracy.

Praca zdalna to nie tylko zalety, ale także pewne wady. Pozbawiony nadzoru pracownik wystawiony jest na wiele pokus. Potrzebna jest silna dyscyplina aby uniknąć wielu codziennych rozpraszaczy takich facebook, telewizja, bezcelowe przeglądanie sieci .. .

Wabiki odciągające od pracy mogą przybrać różną i nieoczekiwaną postać. Wspomniana wcześniej odpowiednia organizacja pracy jest niezbędna aby utrzymać odpowiednią równowagę pomiędzy życiem prywatnym a pracą.

Minusem może być także wspomniana wcześniej samotność, prowadząca wręcz do znaczącego obniżenia motywacji a tym samym produktywności. Bardzo często tym problem dotknięci są właśnie cyfrowi nomadzi.

Praca zdalna to także wyzwanie dla firm. Zatrudniając w ten sposób zakład bierze na siebie sporą odpowiedzialność związaną między innymi z zabezpieczaniem dokumentów firmowych, łącza internetowego a nawet powierzonego sprzętu.

Co więcej pracodawcy nie mają żadnej gwarancji, że komputer jest wykorzystywany w stosownym celu oraz dostęp do niego posiada tylko osoba uprawniona.

Fakt firmy wymuszają stosowne zabezpieczenia jak piny, hasła, konieczność zmiany haseł co pewien czas, szyfrowanie dysków. Jednak to człowiek jest najsłabszym ogniwem. Sam pracownik może pozwolić chociażby członkom własnej rodziny na korzystanie ze sprzętu zarówno w celach edukacyjnych bądź też rozrywkowych .

Oczywiście tego problemu nie mają freelancerzy pracują bowiem oni na własny sprzęcie. A jeśli charakter umowy tego wymaga zleceniodawcy proszą o podpisanie klauzuli NDA lub podobnych pism.

Brak bezpośredniego kontaktu z współpracownikami może również prowadzić do niezrozumienia w kluczowych kwestiach. Czasami pewne informacje nie powinny być przekazane w sposób elektroniczny lecz osobiście ewentualnie na spotkaniach.

Niewątpliwie praca zdalna wymaga odpowiedniego podejścia, determinacji i wprawy aby móc ogarnąć sprawy zawodowe. Ale może warto się trochę poświęcić by zyskać odrobinę wolności, znacznej elastyczności, lepsze samopoczucie a jednocześnie wygasić dodatkowe wydatki ?

Prawdopodobnie myślisz, że praca na odległość (nie tylko po angielsku) to zajęcie przede wszystkim dla osób młodych. Nic bardziej mylnego. Spójrz na Cyfrową Babcię, podróżuje po świecie i dobrze się przy tym bawi. Jednocześnie stara się przekonać osoby starsze, mające po lat 50+, 60+ do podjęcia identycznej decyzji.

Strony z pracą zdalną (w języku angielskim)

See the Pen zagraniczne portale z pracą zdalną by Tristian (@ragnarton) on CodePen.

Praca onlinepolskie serwisy

 

Strony z telepracą w języku polskim
1. 4programmers.net Ogłoszenia dotyczą informatyki, głównie programiści, developerzy. Oczywiście tylko pewna część jest zdalna. Trochę ofert dla studentów.
2. Outwork.pl Prawie wszystko co można robić na odległość pisanie, pozycjonowanie, grafika …
3. Useme.eu Zlecenia przede wszystkim dla freelancerów. Aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw portalu podczas rejestracji należy podać kilka niezbędnych informacji o sobie, między innymi NIP czy miejsce urzędu skarbowego.
4. Oferia.pl Oferty zarówno pracy przez internet (grafika, programowanie, tłumaczenia ..) jak i pracy dorywczej, pracy tymczasowej
5. Jobpillo Jednym słowem polski fiverr, jednak wciąż mało popularny (128 wykonanych zamówień).
6. Corton.pl Zleceniodawcy ogłaszają konkursy na wykonanie prac związanych z grafika, ALE nie tylko.
7. E-korepetycje.net Jeśli interesujesz się udzielaniem korepetycji to ta strona jest stworzona dla Ciebie. Jak na polską rzeczywistość ofert jest naprawdę sporo.
I co najważniejsze nie wszystkie ogłoszenia mają związek z nauczaniem. Pewna część dotyczy SEO, konsultacji, wsparcia użytkowników ..
8. Designer.pl Sytuacja podobna do Cartoon, zleceniodawcy organizują konkursy dla grafików (które z założenia dla pracodawców są bardziej atrakcyjne ). Nie każdy lubi konkursy, dlatego serwis udostępnił możliwość przeglądania/zlecania zleceń.
9. Inne Wskazanym jest znać „inne polskie możliwości”. Zaprezentowane propozycje mają jednak pewną wadę. Praktyczny sens ich wykorzystania jest naprawdę nieduży. Powód jest całkiem prosty. Niezbyt dużo ofert a dokładniej ilość anonsów jest zbliżona do zera a te widoczne (b. często) dawno już straciły ważność.
Do tych portali należą: getak.pl, twojmanager.pl, jobsonline.pl, lancerhub.com , zlece.pl , fabrykazlecen.pl.
PS. jeśli nie widzisz żadnych ogłoszeń możesz sprawdzić stopień indeksacji strony w google, omówionym już sposobem site: strona www.

Google, Bing, Yahoo tricks

Czasami oferty pracy nie są opatrzone odpowiednim tagiem bądź też przypisane do odpowiedniej kategorii. Co więcej część ofert może być nawet nie widoczna z poziomu „wyszukiwarki pracy”.

To znacznie utrudnia dokopanie się do poszukiwanych anonsów. Na szczęście google ( i nie tylko ) dostarcza nam odpowiednie narzędzia. Dzięki temu wyszukiwanie na stronie bądź domenie staje się wyjątkowo proste.

Jeśli więc nie możesz znaleźć stosownych ofert wpisz (dla przykładu) site:praca.pl „praca zdalna”, site:praca.pl „zdalna” . Możesz także szukać stosując słowa znajdujące się w adresie url, dodatkowo instrukcje można łączyć ze sobą np. site:praca.pl inurl:”praca zdalna”. Możliwości jest znacznie więcej, dla lepszego zrozumienia i treningu zapoznaj się z listą dostępnych komend.

Wielojęzyczne Portale z ofertami pracy na odległość

 

Strony z pracą zdalną nie tylko w języku Polskim lub Angielskim
1. Hiszpańsko
języczne
 • Remoto – Zarówno oferty pracy zdalnej w języku hiszpańskim jak i zwykłe zlecenia dla freelancerów.
 • Twago – Jak w nazwie przede wszystkim freelancerzy hiszpańsko języczni,
 • Freelance infojobs – Oferty pracy skupione wokół „umiejętności cyfrowych” – część ofert jest zdalna
 • Nubelo – Aktualnie jest częścią portalu freelancer, jednak wciąż ogłoszenia dla freelancerów hiszpańsko języcznych aktualne (opłaty 10% wartości projektu lub 5$ za członkostwo),
 • TrabajoFreelance – Warto zaglądać, dużo jeśli nie bardzo dużo ogłoszeń. Anonse zostały podzielone na 6 głównych kategorii -> Grafika, Pisanie, Multimedia, Software and Technology, Administracja Finanse i Marketing, Dom i budownictwo. (opłata to 8% wartości projektu),
 • SoyFreelancer – Głównie freelancerzy hiszpańsko języczni,
 • GetOnBoard – Oferty pracy skupione wokół „umiejętności cyfrowych” – część ofert jest zdalna,
 • Workana – W pierwszej kolejności dla freelancerów z ameryki południowej,
 • Geniuzz – Strona zbliżona do fiverr, więc ofert pracy tutaj nie znajdziemy,
 • Workana – Głównie dla freelancerów z ameryki południowej,
 • LanceTalent – Kolejna serwis przeznaczony dla hiszpańsko języcznych freelancerów. Zlecenia pochodzą głównie ze startupów lub drobnego biznesu. Kategorie do jakich mogą być wrzucone zlecane prace to programowanie, tłumaczenia, pisanie, marketing, zdarzają się nawet jakieś „prawnicze zadania”.
2. Francusko
języczne
 • Codeur – Podobno we Francji jest to portal numer 1 dla freelancerów. Kategorie prac to między innymi -> E-commerce, Development, Marketing, Grafika, Usługi ..
 • Malt – Następny serwis dla francusko języcznych freelancerów.
3. Duńsko
języczne
Codeable.io – Jeżeli jesteś developerem wordpressa to jest miejsce dla ciebie. W skrócie tworzenie wtyczek, tematów, optymalizacja stron … Językiem urzędowym na stronie jest angielski więc z pewnością zwiększa to krąg odbiorców.
4. Holendersko
języczne
 • Freelance.nl – Całkiem sporo kategorii zleceń. Podobno jest to największa Holenderska strona przeznaczona dla freelancerów.
 • Klussen Marketplaats – Przeróżne ogłoszenia w tym dotyczące zleceń na odległość.
5. Niemiecko
języczne
 • Jobs In Berlin – Różne oferty pracy w Berlinie jednak można również tutaj odnaleźć zlecenia dla freelancerów a także oferty pracy zdalnej,
 • Jobs In Hamburg – Bliźniaczy portal do JobsInBerlin ..,
 • Klussen Marketplaats – Przeróżne ogłoszenia w tym dotyczące zleceń na odległość,
 • DesignenLassen – Strona dla freelancerów znających się na grafice, potrafiących zaprojektować logo, stronę, opakowanie ..,
 • Berlin Startup Jobs – Podobnie jak Angels.co Serwis z ofertami pracy prosto ze startup-ów jednak tutaj tylko z Berlina. Oczywiście większość ofert, jeśli nie wszystkie poświęcona branży informatycznej,
 • Germany Startup Jobs – Kolejna strona z ofertami prosto ze startupów tym razem całe Niemcy,
 • StepStone – Agencja, jednak można wyszukiwać anonse – wystarczy wpisać słowo remote,
 • Fernarbeit – Znasz język niemiecki wystarczająco dobrze ?, jeśli tak to sprawdź oferty pracy dla wirtualnych asystentek ;),
 • Machdudas – Strona o mniejszym zasięgu z różnymi zleceniami na odległość i pracy z domu,
 • A może szukasz informacji jakie firmy zatrudniają zdalnie w Niemczech – https://remoters.net/jobs/companies/germany/ .
6. Irańskie
 • Ponisha – Jeżeli potrafisz czytać i pisać po Arabsku nie będzie problemu ;), zlecenia dotyczą między innymi pisania, tłumaczenia, SEO, programowanie, grafika …
7. Belgijskie
 • Jobs in Liege – Kolejny klon Jobs in Berlin tym razem dla Belgii.
8. Filipińskie
 • OnlineJobs PH – Interesujący serwis, jednak niestety posiada pewne niedogodności. Jedną z nich są opłaty oraz konieczność udowadniania swoich kwalifikacji, chociażby poprzez testy.
  Dodatkowo aplikowanie na poszczególne oferty pracy bądź zlecenia uwarunkowane jest zgromadzeniem odpowiedniej ilości punktów. Noty zbieramy podczas sprawdzianów. Testy mogą dotyczyć zarówno znajomości wymaganej technologi jak również stopnia znajomości języka angielskiego .
  Natomiast jeżeli chcesz zatrudnić pracownika to również musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem. Ogłoszenie samo w sobie jest darmowe, ale zapoznanie się z wiadomościami od zleceniobiorców już nie ( niestety ;( )

Newslettery

 • https://remote.report/ -> co tydzień otrzymujesz kilka ofert telepracy nie związanych z technicznymi umiejętnościami.
 • https://remotive.io/ -> co tygodniowe tipsy&tricky plus oferty pracy wysyłane mailem.
 • http://www.remoteur.com/ -> europejskie oferty pracy zdalnej, wysyłane co 2 tygodnie mailem.

Java Software Engineer


Posted July 26, 2021, Katowice, śląskie
Java Software Engineer Numer referencyjny: PL21/REMOTE/AS/SFT Miejsce pracy: Praca zdalna Informacje o projekcie...: Branża: Bankowość Siedziba firmy: Katowice Obszar projektu: Transformacja systemów bankowych Praca zdalna: 100% Podróże...

Firmy zatrudniające zdalnie

 

Prawdopodobnie nie raz zastanawiałeś się gdzie można pracować zdalnie, a konkretnie jakie firmy poszukują zdalnych pracowników. W Polsce odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna, ale jeśli nie zamierzasz ograniczać się do polskich przedsiębiorstw w sieci możesz odnaleźć naprawdę mnóstwo odpowiedzi. Kilka listingów poniżej dla przykładu.

 • https: //stackoverflow.com/jobs/companies?q=&l=&r=true
 • https: //remotebase.io/companies
 • https: //remote.co/qa-leading-remote-companies/
 • Szukaj listy Forbsa. Każdego roku Forbes publikuje ranking firm zatrudniających zdalnie.

Tip: Jeżeli szukasz informacji o firmie, zwłaszcza oceny pracownicze wejdź na https://www.glassdoor.com/index.htm . Aktualnie w bazie jest zgromadzonych ponad 600 tyś przedsiębiorstw z całego świata.

Strony dla specjalistów, (zasadniczo preferowana jest znajomość jednej technologii)

 • wpzlecenia.plZlecenia dla fachowców znających bardzo dobrze wordpressa (developerów), plus tematy pokrewne jak wtyczki, PHP,
 • https://jobs.rubynow.com/Oferty pracy dla osób programujących w Ruby,
 • http: //railsjobs.de/rubyonrailsKolejna strona dla programistów Ruby, tym razem niemiecki przykład.
 • https: //www.remotepython.com/
 • https: //www.react-jobs.com/
 • https: //vuejobs.com/

Podcasty o pracy zdalnej

Zaproponowane audycje stanowią nie tylko wartościowe informacje od ludzi siedzących w tej branży ładnych parę lat. Jest to także pewne wsparcie mentalne.

Praca zdalna to między innymi przebywanie przez długi czas sam na sam tylko z komputerem. To z całą pewnością pozbawia motywacji, ale wręcz zniechęca do jakiejkolwiek aktywności. Więc gdy wreszcie usłyszymy „żywy” głos osób mających zbliżone problemy a nawet tkwiących w identycznej sytuacji, otrzymujemy lekkiego kopniaka dopingującego do dalszej pracy. Ponadto podcasty po angielsku to również dodatkowy trening językowy i co ważniejsze absolutnie nie wymuszony!.

https: //remote.works -> łącznie 15 nagrań z czego większość to wywiady z osobami pracującymi z domu, zdalnie .. W lipcu 2017 autor bądź autorzy strony zrezygnowali z przygotowywania dalszych klipów, jednak warto odsłuchać aby usłyszeć cenne rady 😉,

http://5by5.tv/homework/page/1 –> prawie 220 utworów do wysłuchania dotyczących pracy w domu, niestety ostatnie nagranie jest datowane na wrzesień 2016.

https://www.yonder.io/post?category=Podcast -> kolejne audycje pełne wywiadów z osobami związanymi z pracą na odległość, omawiane są przeróżne tematy, jak szukać pracy zdalnej, plusy i minusy telepracy, jak być produktywnym pracując w domu, przyszłość pracowników zdalnych, jak zarządzać telepracownikami, podróżach i pracy …

http://digitalnomaddocumentary.com/ -> kto inny może wiedzieć więcej o pracy na odległość niż cyfrowi nomadzi,

Warto także posłuchać podcastów Tima Ferrisa oraz Pata Flynna. Natomiast z polskiego rynku zbliżone tematy (głównie freelancerka, praca przez internet, biznes ) poruszają autorzy podcastów jakoszczędzaćpieniądze oraz tosieoplaca (wystarczy wpisać na youtube).

Książki

 

https: //zapier.com/learn/remote-work/ -> darmowy ebook, treść zorientowana na osoby pracujące w grupie, większość bardziej z perspektywy zarządzania zdalnymi pracownikami.

https: //blog.arkency.com/async-remote/ -> Książka z polskim akcentem, polecana szczególnie programistom.

http: //cobyism.com/remotejobseeker/ -> Porady od osoby pracującej zdalnie gdzie szukać pracy, czego oczekują firmy poszukujące takich etatowców, doradza jak przejść rozmowę kwalifikacyjną, koszt 19$ możliwość pobrania 3 pierwszych rozdziałów za darmo.

Office Not Required -> Spojrzenie na pracę zdalną zarówno od strony pracodawcy jak i pracownika. Pomaga obu stronom w zrozumieniu zdalnego modelu pracy, jak ze sobą współpracować w nowej rzeczywistości nie wymagającej rutynowego odwiedzania biura.

Krótko mówiąc, przedsiębiorcy nie muszą ograniczać się w poszukiwaniu odpowiednich specjalistów do własnych rejonów geograficznych, powinni wręcz sięgać nawet w odlegle rejony świata aby odnaleźć najlepszych ludzi. Podobnie pracobiorcy mają patrzeć elastycznie na wybór firmy, czyli globalnie.

Dorzuć do pieca, sprawdź dopalacze motywacji:

Fastlane Milionera – nie jest to książka o pracy zdalnej, z pewnością też nie o prowadzeniu biznesu. Bardziej jest to interesujące spojrzenie na sposób zarabiania pieniędzy.

Autor dzieli ludzi według 3 głównych kategorii : 1- chodnikowców, 2- tych co poruszają się po wolnym pasie (slowlane), 3- oraz niewielką grupę osób korzystających z możliwości jakie niesie pas fastlane. A ty do której grupy należysz , ? jeśli jeszcze nie wiesz koniecznie przeczytaj . Warto dodać, że pozycja DeMarco jest wysoko ceniona na GoodReads.com oraz na lubimyczytac.pl.

Czterogodzinny tydzień pracy – z pewnością jest to pozycja, która wciąż (pierwsze wydanie 2007.) wzbudza wiele sprzecznych emocji. Jedni mówią, że jest mało realna i nie dostosowana do polskich warunków. A jeszcze inni zachwalają i twierdzą, że książka ta otworzyła im oczy na wiele interesujących kwestii. Niezależnie od opinii na pewno jest to poradnik jak wyrwać się z wyścigu szczurów i przestać być płatnym niewolnikiem 9-17. (Cytaty z książki -> https://www.goodreads.com/work/quotes/1885647-the-4-hour-workweek-escape-9-5-live-anywhere-and-join-the-new-rich)

Miejsca Coworkingowe

 

Co to jest właściwie miejsce coworkingowe ? , jest to w skrócie biuro, które wynajmujesz do pracy.

Tutaj warto zapytać, po co płacić za jakieś biuro skoro mogę pracować gdziekolwiek ?. Ludzie wynajmują podobne biura z różnych powodów. Taka przestrzeń to między innymi możliwość skorzystania z dobrego połączenia internetowego, sprzętu jak np. drukarki, biur czy sal konferencyjnych, aby popracować w spokoju (zwłaszcza z dala od domowych rozpraszaczy).

Może to być także sposób na samotność, a zwłaszcza okazja do nawiązania nowych znajomości. Dla przedsiębiorców może to być także sposób na znalezienie odpowiednich pracowników, posiadających określone umiejętności. I to jest właśnie dodatkowa metoda na namierzenie unikatowych ofert pracy zdalnej. Jak odnaleźć takie biura ? , wystarczy, że wpiszesz w google miejsca coworkingowe Warszawa, Kraków, Wrocław ….. LUB skorzystaj z odpowiednich aplikacji lub stron stron internetowych :

 • http: //hoffice.nu/en/find-or-start-a-hoffice-group/ –> darmowe home office lub raczej Hoffice. Osoby prywatne udostępniają swój dom, mieszkanie dla innych, tak aby mogli pracować w spokoju. Jeżeli jesteś zainteresowany sam możesz otworzyć takie „biuro”. Istnieją również stosowne grupy na facebooku – szukaj hoffice.
 • https: //workfrom.co/ –> spora baza biur coworkingowych z całego świata, zarówno płatne jak i darmowe miejsca do pracy.
 • https: //copass.org/ -> tutaj za informacje o biurach trzeba miesięcznie płacić. Wersja darmowa jest „też”, ale trochę okrojona.

Pomocne narzędzia

 

Jest to oczywiście bardzo obszerne pojęcie. Wybór odpowiedniego oprogramowania, usług z jakich korzystamy uzależniony jest nie tylko od charakteru wykonywanej pracy (freelancer, praca zdalna na etacie, wykonywany zawód .. ), ale także od sposobu życia (w domu, podróżnik, nomada cyfrowy … ).

Niemniej jednak można dokonać pewnej (bardzo) skróconej kompilacji:

 • Zarządzanie Projektami:
  • Asana – https://asana.com/ – „Prosta recepta na monitoring i wyniki pracy zespołowej”
  • Hitask – https://hitask.com/ – „Zarządzanie zespołami staje się banalnie proste”
  • Trello – – https://trello.com/ – „Wizualnie najbardziej atrakcyjny sposób do pracy grupowej”
 • Aplikacje służace komunikacji:
  • Hangouts – hangouts.google.com/webchat/start?hl=pl
  • Bluejeans – www.bluejeans.com/
  • Floobits – floobits.com/
  • Stride – www.stride.com/
  • ScreenHere / Slack – screenhero.com/ , slack.com
  • Talky – talky.io/
 • Virtual Private Networks (VPN) – (ZenMate, Speedify, TunnerBear) zarówno do szyfrowania połączenia np. między pracodawcą a pracownikiem, ale także do przeglądania treści nie dostępnych w twojej lokalizacji np. oglądanie filmów, wiadomości w odległym kraju.
 • COWORKING SPACES.
 • VOIP – SKYPE, FONGO (www.fongo.com), GRASSHOPER (grasshopper.com), VIBER (www.viber.com), LINE (line.me/en/).
 • Bankowość internetowa – szczególnie darmowe konta bankowe za granicą.
 • Tworzenie stron – np. darmowe hostingi (z CMS jak WordPress) jak 000webhost.com, lub VPS Digital Ocean oferuje 2 miesiące za darmo (karta niestety potrzebna) później 5$ (plus VAT tylko dla Państw z Uni Europejskiej 23%, korzystając z linka dostajesz dodatkowo 10$ do konta) , lub też bez karty, ale tylko 3 dni tutaj.
 • Wyszukiwanie darmowego – Wi fihttps: //www.wifimap.io/ – nie liczone, ale ponad 80 milionów darmowych hotspotów, oczywiście globalnie.
 • Prepaid Sim Cardhttp://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Prepaid_SIM_with_data –> informacje o kartach PrePaid, jakie możesz nabyć w KAŻDYM kraju (co, gdzie, kiedy). Ponadto autorzy drobiazgowo opracowali także czarną oraz szarą listę krajów. Odpowiednio, państwa z pierwszej listy zabraniają sprzedaży takich kart obcokrajowcom. Natomiast owe z szarej listy wprawdzie zezwalają kupna, jednak pod pewnymi warunkami.
 • Rozmowy kwalifikacyjne – pragniesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej a wciąż nie jesteś pewien swojej wiedzy?, zrób użytek z takich stron jak https: //interviewing.io/.

Praca online / offline– zdalne perspektywy zatrudnienia

Warto mieć na uwadze, że zawody wymienione poniżej to niestety (lub stety 😉 )nie są stałe pozycje. Potrzeby rynku pracy zmieniają się dosyć szybko.

Dodatkowo samo nazewnictwo nie jest stałe. W zależności od celu, nakazu chwili, pracodawcy mogą innym słownictwem określać zawód, który poszukujemy. Czyli identyczna grupa czynności oraz umiejętności wymagana od podwładnego może być zdefiniowana na wiele różnych sposobów.

Zebrane słownictwo zawodów dobrze jest potraktować nie tylko jako faktyczne zapotrzebowanie rynku pracy, ale także jako potencjalne pomysły na pracę zdalną.

 • Wszelkiego rodzaju tłumacze,
 • Księgowi,
 • Copywriterzy,
 • Wirtualni Asystenci,
 • Konsultanci ( np. E-commerce, od zdrowia, Travel Agent),
 • Rekruterzy pracowników,
 • Pracownicy call center,
 • Osoby znające się na systemach reklamowych Adwords,
 • Facebook (Ads Manager),
 • Obsługa klienta (Customer Service),
 • Ilustratorzy,
 • Testerzy oprogramowania,
 • Developerzy stron internetowych – front end – back end – full stack,
 • Wszelkiego rodzaju pomoc często określana jako Help Desk,
 • Osoby do wprowadzania danych – Data Entry,
 • Developerzy od WordPressa (tematy, pluginy ..),
 • Developerzy aplikacji mobilnych (Android, Apple ),
 • Eksperci od pozycjonowania stron internetowych – SEO expert,
 • Oczywiście programiści np. znający Ruby, Python, Java, PHP, JavaScript …,
 • Social media managerzy,
 • Nauczyciele języków obcych (zwłaszcza angielski – spore zapotrzebowanie w Chinach oraz ogólnie w Azji ),
 • Prace związane z montażem i przygotowaniem filmów – video producer,
 • Digital marketingowcy,
 • Osoba potrafiąca poprawić/usprawnić współczynnik konwersji np. sprzedaży – hacker growth,
 • Data Scientist – role jakimi może się zajmować „ktoś od danych” mogą być naprawdę przeróżne, jednak należy się spodziewać umiejętności związanych z wyciąganiem i obróbką informacji zapisanych w bazach danych, znajomości języków programowania takich jak python lub R, wizualizacją danych np. przy użyciu processing lub też opartych o JavaScript ( D3 ), znajomość statystyki itp..,
 • User experiece designerzy UX – osoby potrafiące poprawić wrażenia użytkownika np. w zakresie prostoty obsługi danego produktu (nie tylko strony internetowej) oraz ogólnej satysfakcji z użytkowania danego wyrobu,
 • PR Managerzy,
 • Dziennikarze,
 • Architekci (także oprogramowania),

Praca zdalna to także znakomite rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych. Ostatni kryzys ekonomiczny sprawił, że wiele firm skupia się na dobrej efektywności pracy i cięciu zbędnych kosztów. Dlatego właśnie wydajność i skuteczność jest brana pod uwagę przy zatrudnianiu zdalnych pracowników. Warto dodać, że przedsiębiorstwa, które oferują taką formę zatrudnienia posiadają już odpowiednie procedury oraz narzędzia do optymalizacji swoich zdalnych podwładnych (np. do śledzenia postępów powierzonych zadań, firmowe komunikatory, zabezpieczanie danych ..).


Młodszy Dyspozytor


Posted 1 godzinę temu, Pruszcz Gdański, pomorskie
Miejsce pracy: Pruszcz Gdański Twój zakres obowiązków: planowanie transportu do sklepów, dobór środków transportu, nadzór nad załadunkiem i przeładunkiem,…

pracownik biurowy


Posted 2 godz. temu, Warszawa, mazowieckie
Witam, Poszukujemy osób do 30 r.ż. (warunek konieczny), z województwa mazowieckiego do pracy biurowej (nie jest to praca online, zdalna itd.) Oferujemy 100h…

Rekruter/Rekruterka - praca zdalna/home-office


Posted 2 godz. temu, Wrocław, dolnośląskie
Pracę na samodzielnym stanowisku oraz realny wpływ na prowadzone procesy rekrutacyjne. Prosimy o dołączenie klauzuli wyrażającej zgodę na przetwarzanie danych…

Tester Manualny


Posted 5 godz. temu, podkarpackie
Bardzo dobra znajomość języka angielskiego (min. B2). Dobra znajomość standardów testowych (mile widziane certyfikaty ISTQB).

Asystent/ka Działu HR


Posted 5 godz. temu, Warszawa, mazowieckie
Dostarczamy innowacyjne elektronarzędzia, oprogramowanie i usługi dla profesjonalistów z branży budowlanej na całym świecie.

Lista stron z ofertami pracy zdalnej i z domu

Dodatek – próba skompletowania przedsiębiorstw / firm zatrudniających zdalnie.