Cyfrowi Nomadzi – jak zarabiają

Telepraca cyfrowych nomadów
Pomysły na zarabianie online cyfrowych nomadów.

 Niewątpliwie sporym wyzwaniem dla każdego początkującego pracownika zdalnego a także cyfrowego nomada ;), okazuje się znalezienie odpowiedniego zajęcia a dokładnie umiejętności, którą mógłby wykorzystać do telepracy – czyli jak zarabiać online ?

 Czytając wiele różnych stron podróżniczych poświęconych stylowi życia określanym jako “cyfrowy nomad”, nasuwa się jeden wniosek. W praktyce jest naprawdę wiele różnych możliwości, które da się wykorzystać do pracy w sieci. A pojęcie praca na odległość, telepraca nabiera interesujące i szczególne znaczenie.

 Ponadto wiele wskazuje, że ten rodzaj zatrudnienia zyskuje na popularności a to oznacza wzrost liczby zdalnych wakatów wraz z rodzajem oferowanych stanowisk. Jeżeli jesteś zainteresowany takim sposobem pracy, ale wciąż nie jesteś pewien jakie umiejętności mógłbyś zaoferować, aby móc skutecznie sprzedać się w sieci, mamy pomoc ;). Zebraliśmy listę z pomysłami na pracę online.

 Warto dodać, że nawet jeśli w tej chwili nie posiadasz odpowiedniej wiedzy to wiele z przedstawionych propozycji może być nabyta dzięki kursom online. Czasami wystarczy miesiąc do 3 miesięcy nauki na opanowanie wystarczającej biegłości, tak aby móc zacząć działać.

Prace związane ze zdalną administracją

1. Poszukiwanie danych ( Researcher ) – niezbyt skomplikowane zajęcie ;). Obowiązki to znajdywanie informacji na zadany temat sprawnie i szybko. Takie prace często zlecają osoby publikujące dużo treści a także przedsiębiorcy. Gdzie szukać takich ofert ? najlepiej na portalach dla freelancerów.

2. Wprowadzanie danych ( Data entry ) – jak w tytułe, proste czynności wprowadzanie danych do arkusza kalkulacyjnego, bazy danych ….

3. Wsparcie klienta ( Customer Support ) – Jest to istotny punkt w tym zestawieniu. Stanowisko to jest często oferowane w charakterze umowę o pracę zdalną ( nie freelance ). Firmy chętnie zatrudniają nawet osoby z innych krajów, jeśli tylko spełniają ich oczekiwania.

4. Wirtualny asystent ( Virtual assistant ) – zajęcie nie wymagające specjalnych kwalifikacji do rozpoczęcia pracy. Zlecenia zamieszczają osoby bardzo zajęte, które nie chcą tracić czasu na najmniej istotne a jednocześnie czasochłonne aspekty ich działalności. Wirtualny asystent w praktyce jest kompilacją wymienionych wcześniej funkcji.

5. Zdalni księgowi ( Bookkeepers / Accountants )

Prace związane ze sprzedażą oraz marketingiem

5. Marketing afiliacyjny ( Affiliate marketing ) – promocja cudzych produktów, najczęściej cyfrowych poradniki, programy, ebooki. Pewien procent z góry ustalony ze sprzedaży trafia do osoby promującej.

6. Email marketing – silnie powiązany z marketingiem afiliacyjnym, zapotrzebowanie rynku skupione na umiejętności tylko “pisarskie” czyli zainteresowanie odbiorcę zaprezentowanym produktem w taki sposób aby dokonał kupna.

7. Social media marketing – każdy kto potrafi zainteresować i zaangażować duże grono użytkowników do zareagowania, odpowiedzi w mediach społecznościowych może liczyć na zatrudnienie.

8. Optymalizacja reklam Google, Facebook … ( Google Adwords, Facebook Ad …. optimazation ) – Reklamy Google oraz Facebooka prawdopodobnie są głównym źródłem płatnego ruchu dla wielu przedsiębiorców. Osoby potrafiące napisać wysoko konwertowalne reklamy a także bardzo dobrze wycelowane w potencjalnym klientów mogą promować swój jak i biznes klientów.

9. Public relations

10. Zarządzanie marketingiem ( Marketing Management ) – Każdy kto uważa, że zna się dostatecznie na marketingu i zarządzaniu ludźmi.

11. Zarządzanie projektami ( Project Management ) – dla osób potrafiących zorganizować pracę pracowników w zakresie wyznaczonego projektu, celu, budżetu oraz ram czasowych.

12. Po prostu w sprzedaży ( Sales )

13. Zarządzanie zasobami ludzkimi ( HR – recruitment ) – w skrócie dopasowywanie pracowników do potrzeb pracodawców.

14. Droppshipping – Nomadzi korzystają z tej metody dwojako. Raz zgodnie zdefinicją, rejestracja działalności i wykorzystanie dostawcy artykułów oferowanych w swoim sklepie, bądź Ebayu / Amazonie. Drugi sposób mniej oficialny, zwyczajnie listing wybranych produktów z Amazonu w serwisie Ebay. Oczywiście z korzystnym dla siebie utargiem.

Prace związane z pisaniem i językami obcymi

14. Pisanie artykułów ( Article writing ) – najobszerniejsze zagadnienie ;), w internecie jest mnóstwo osób, firm poszukujących interesujących treści tak aby zatrzymać i przyciągnąć użytkowników do swojej witryny, usługi, produktu.

15. Techniczne pisanie ( Technikal writing ) – najczęściej jest to publikacja instrukcji, zagadnień dla biznesu.

16. Pisanie artykułów podróżniczych ( Travel writing ) – pewnie wisienka na torcie dla cyfrowych nomadów, zwłaszcza mając na uwadze, że wielu z nich prowadzi popularne blogi podróżnicze. Jest wiele magazynów podróżniczych online jak chociażby Matador Network akceptujących ciekawą treść od podróżników, oczywiście za wynagrodzenie.

17. Pisanie scenariuszy ( Script writing ) – pisanie treści pod tutoriale audio oraz video a także filmów instruktażowych itp.

18. Pisanie chwytliwych treści sprzedażowych ( Sales copywriting ) – podobnie jak email marketing.

19. Pisanie książek w czyimś imieniu ( Ebook ghostwriting ) – Nie każdy posiada odpowiednie umiejętności pisarskie lub częściej czas na pisanie. Jeśli natomiast dysponuje dostatecznymi środkami finansowymi znajduje osobę, która napisze książkę “z jego imieniem”.

20. Pisanie CV ( Resume writing ) – freelancerzy twierdzą, że dobre CV powinno odpowiadać na trzy istotne pytania: Kim jestem ?, co potrafię ?, czego pragnę ?.

21. Edycja i korekta tekstu ( Proofreading and editing ) – jak w tytule 😉 wyłapywanie i korekta błędów w artykułach, scenariuszach i wszelkich tekstach.

22. Transkrypcja ( Transcription ) – zlecenia polegają na konwertowaniu plików audio na tekst. Zapotrzebowanie na tego rodzaju prace jest przede wszystkim w środowisku medycznym i prawniczym. W poszukiwaniu zleceń warto udać się na mturk oraz podobne portale mikropracy, drobnych zleceń.

23. Tłumaczenia z jednego języka na inny/inne ( Translation )

24. Nauczanie języków obcych ( Language teaching ) – Ten rodzaj w zasadzie w znacznej ilości ofert dotyczy pracy offline czyli w szkołach, ośrodkach learningowych itp. Dobrym przykładem mogą być placówki położone w Azji jak Tajlandia. Najciekawszym jest to, że wiele szkół nie stawia twardego warunku bycia nativem w danym języku ( przeważnie angielski ). Możliwości offlinowe to np. Itaki, cambly lub specjalne aplikacje do nauki języków.

Prace związane z grafiką, projektowaniem i zajęciem twórczym

25. Tworzenie infografiki ( Infographic design ) – grafika informacyjna to silne narzędzie przyciągające uwagę, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Zajęcie czasochłonne ale przy wykorzystaniu onlinowych kreatorów, możliwe znaczne przyśpieszenie.

26. Projektowanie stron ( Web design )

27. Praca w charakterze lektora ( Voiceover talent ) – posiadasz wyraźny głos i dykcje ? Rynek na tego rodzaju usługi jest całkiem spory, jednak dla osób nie związanych z branżą zlecenie najłatwiej jest znaleźć w języku angielskim.

28. Projektowanie logo ( Logo design ) – wbrew pozorom jest zapotrzebowanie na takie projekty. W internecie istnieją nawet strony poświęcone tylko tej tematyce. Jednak jednym z ciekawszych miejsc jest 99desgins, organizujący konkursy dla grafików.

29. Zdalne aktorstwo ( Acting ) – prawie identyczny punkt jak z pracą dla lektora, wiele osób zajmujących się marketingiem afiliacyjnym a także promujących swój produkt wynajmuje aktorów do nakręcenia prezentacji video. Na stronie fiverr pod kategorią Spokespersons&Testimonials jest mnóstwo przykładów.

30. Animacja ( Animation ) – Następna pozycja video ;), odnosi się to tworzenia filmów 2D, 3D.

31. Fotografia ( Photography ) – możliwości jest kilka a najbardziej popularne metody to sprzedaż zdjęć za pośrednictwem serwisów, które nazwać można bankami fotografii oraz praca dla klientów w charakterze freelancera.

32. Edycja video ( Video editing ) – nie tyle stworzenie od podstaw całego filmu a złożenie w jeden interesujący materiał z wielu dostarczonych obrazów.

Prace związane z Edukacją

33. Sprzedaż wiedzy ( selling knowledge ) – bardzo rozlegle pojęcie, umiejętności, informacje na które jest popyt ( lub możliwe zainteresowanie klientów ) można zapakować w kurs, poradnik w formie video, audio, ebooka i sprzedać na własnej stronie lub platformach e-learningowych przeznaczonych do zarabiana na kursach jak udemy, skillshare.

34. Nauczanie ( Tutoring ) – zarabianie oparte nie tyle na specyficznych umiejętnościach a bardziej na samej wiedzy jak języki obce. Wykładanie materiału może odbywać się tradycyjnie w szkole lub w sieci na platformach powstałych do tutoringu. Dla przykładu tematy zaczerpnięte właśnie z owych stron: Doradca finansowy, biznesowy, randkowy, wizerunku, zawodowy, wychowania dzieci, specjalista od przemówień i kontaktów czyli komunikacji z ludźmi itp.

35. Porady żywieniowe i zdrowotne ( Nutrition, Health consultant / coaching ) – okazuje się, że jest zapotrzebowanie na zalecenia, sugestie dotyczące zdrowego odżywiania, diety itp.

36. Porady dotyczące opracowania i sprzedania produktu ( Produkt development consultant ) – przeważnie odnosi się do produktów cyfrowych, cenne jest doświadczenie zdobyte w trakcie normalnej pracy i własnej.

37. Moda – Projektowanie ubrań oraz lub doradca modowy – projektowanie ubrań, stylizacje.

Prace w IT

38. Projektant UX ( UX designer ) – opracowywanie stron przyjaznych użytkownikom czyli niski współczynnik odrzuceń, więcej leadów, klików itp.

39. Konsulting IT ( IT consulting )

40. Tworzenie Gier i programów na iOS, Android, Windows ( Game / Software Development)

41. Tworzenie pluginów, tematów, dodatków do popularnych CMS-ów – ( Plugin Development )

42. Z racji rozległości tematyki IT warto wymienić wiele umiejętności na topie w jednym punkcie – Javascript, Jquery, PHP, Python, Ruby on Rails,

43. Specjalista SEO / SEM ( SEO / SEM specialist ) – „naturalne pozycjonowanie” oraz prowadzenie efektywnych kampanii np. za pomocą Google Adwords ( searchengine marketing ).

Inne zajęcia

44. Inwestowanie w akcje, spekulacja na rynku forex, na opcjach binarnych ( Investing in stocks trading forex, binary options )

 Zebrane zestawienie nie wyczerpuje tematu pracy przez internet, jest to tylko zarys możliwości wypracowanych przez wieloletnich podróżników, którzy w odniesieniu do stylu życia i własnej osoby używają pojęcia “cyfrowy nomad”. Pominięto wszelkie rozwiązania offlinowe (prace tymczasowe, dorywcze), doskonale wpasowujące się w klimat i kulturę odwiedzanych krajów. Dla przykładu niektórzy nomadzi zajmowali się tymczasowo aktorstwem na planach Bollywoodzkich filmów ;).

Źródła:

fizzle.co/sparkline/64-ways-location-independent-people-earn-a-living