Mapy Skarbów – Znane i Nieznane

Mapy skarbów
Mity i fakty o Piratach oraz mapach skarbów.

Czy poszukiwanie skarbów, można powiązać z zarabianiem ? Raczej nie, ale niewątpliwie jest to interesujące zajęcie, które przede wszystkim sprawia przyjemność. Pobudza wyobraźnie, daje poczucie uczestnictwa w czymś ważnym a przyjemnym “efektem ubocznym” poszukiwacza jest znalezienie czegoś wartościowego. Ale Ale Ale Odyssey Marine, główny bohater programu wyświetlanego na Discovery Channel zwanego “Treasure Quest” uczynił z poszukiwań skarbów sposób na życie (zarabianie pieniędzy). Wprawdzie jest to przykład marginalny, który wymaga sporych nakładów finansowych chociażby na znalezienie zatopionego Hiszpańskiego złota. Jednak szukając głębiej, znajdzie się paru zwykłych śmiertelników grzebiących w ziemi na podstawie plotek (nie tylko na Discovery 😉 ), legend czy też pirackich map skarbów, dla których jest to nie tylko przyjemność a także praca życia ( niestety raczej trudno przełożyć to na polską rzeczywistość ).

Tytułowe mapy skarbów pojawiają się w historii od wieków. Część z nich dotyczy celowo ukrytych skarbów, pozostałe zazwyczaj określają lokalizacje kosztowności straconych na wskutek wojen, gwałtownej pogody oraz okoliczności trudnych do sprecyzowania.

Warto jednak zastanowić się chwilę, ile tak naprawdę map skarbów potrafimy wymienić. Wprawdzie nie powinno być z tym problemów. Piraci i mapy skarbów to frazy słyszane niemal od dziecka !. A Jednak ?. Pierwsze skojarzenia to pewnie Jack Sparrow, a także wiele innych hollywoodzkich produkcji. A czy w rzeczywistości istnieją i w dodatku przetrwały do naszych czasów ? Postanowiliśmy sprawdzić, co w książkach i necie piszczy na ten temat 😉

 Bardzo barwną historię posiada pewien XVIII kaper Olivier le Vasseur, znany pirat francuski zwany również Myszołowem “La Buse”. Operował głównie na terenie Oceanu Indyjskiego a czas jego panowania przypada na złoty wiek piractwa. W początkowym okresie trzymał się korsackich zasad i oszczędzał jednostki nie będące częścią umowy. W pewnym momencie życia zdecydował się „omijać” listy kaperskie rabując zarówno Anglików jak i Francuzów.

 Vierge de Cap to jedna z jego wielu zdobyczy. W zdobyciu tej jednostki nie byłoby nic szczególnego, gdyby nie wartość zrabowanych kosztowności. Srebro,, złote monety, kamienie szlachetne oraz inne precjoza, których wartość w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze szacuje się na ponad miliard dolarów.

 Data powieszenia Myszołowa zamyka jednocześnie złote i najlepsze lata piractwa. Jak głosi legenda stojąc na szubienicy rzucił w tłum zwoje z zaszyfrowaną informacją, gdzie dokładnie ukrył swój skarb, mówiąc “niech ktoś spróbuje to złamać”. Zachowane egzemplarze do dziś znajdują się w Paryskim muzeum.

 Nie jest to dokładnie mapa skarbów znana z filmów o piratach a zbiór znaków stanowiących szyfr Myszołowa. Niewyraźny zarys szyfru znajduje się w banerze strony ;). Ile dokładnie osób próbowało odnaleźć ukryty skarb, tego nie wiemy. Natomiast zachowała się relacja pewnego Anglika wypoczywającego na Seszelach a dokładnie na wyspie Muse. Zwoje z szyfrem znanego Pirata trafiły w jego ręce przez przypadek. Pochłonięty zagadką z przeszłości, rozszyfrował w znacznej części tajemnicze znaki. Ustalił, że cwany Olivier użył mitologii greckiej do opisu kolejnych wskazówek i jak w hollywoodzkich filmach rozwiązanie jednej łamigłówki stanowiło pytanie następnej. Trzeba przyznać, że La Buse poświęcił sporo czasu i energii na przygotowanie szyfru, bowiem odpowiedzi zostały starannie przygotowane i zakopane. Niestety, skarb jeśli faktycznie istnieje wciąż czeka na swojego odkrywcę.

 Spanish Main tak w skrócie określa się kolonie Hiszpańskie zlokalizowane wokół ameryki środkowej XVI-XVII wieku. Podobną nazwą określa się mapę z zaznaczonymi ()lokalizacjami zatonięć Galleonów. Wszystkie zatopione statki wypełnione były kosztownościami ( złoto, srebro .. ) i jak nie trudno wywnioskować zmierzały w stronę Hiszpanii. Na szkicu podobno znajduje się ponad 60 jednostek. Wybrane miejsca nie są oczywiście dokładnym położeniem wraków.

Zatopione Hiszpańskie statki ze złotem

Wraki statków zlokalizowane w zatoce Meksykańskiej z okresu 1519-1898

 Thomas Jefferson Beale to prawdopodobnie łowca przygód, eksplorator nieznanych obszarów Stanów Zjednoczonych. Jego historia rozpoczyna się gdzieś około roku 1820 w Lynchburgu ( Wirginia ). Kilkakrotnie gościł w Hotelu, którego właścicielem był niejaki Morrison. To właśnie jemu powierzył tajemnicę swojego skarbu ( szyfrogram ), wciąż niezłamany. Uściślając cały szyfr składa się z trzech kartek z których jedna została odszyfrowana. A dokonał tego powiernik sekretu Morrisona. Jak się okazało kluczem deszyfrującym była konstytucja USA. Odczytana treść to lista ukrytych skarbów ( baner 😉 ). Niestety pomimo licznych prób reszta tajemniczego kodu do dziś stanowi zagadkę. Usiłowano tego dokonać nawet przy użyciu komputerów zestawiając różne książki, publikacje dostępne na początku XIX wieku.

Wyspa skarbów kojarzy się z książką Roberta Luisa Stevensona, ciekawą i barwną opowieścią, ale jednak fikcyjną. Ciekawe, jak wiele osób po przeczytaniu lektury zastanawiało się czy w rzeczywistości istnieje gdzieś jakaś wyspa skarbów.

 Okazuje się, że tak i było to miejsce często odwiedzane przez piratów. Jeszcze do całkiem niedawna każdy mógł bez większych problemów, nie licząc kosztów podróży, dostać się na wyspę i przekopywać ziemię. Obecnie miejsce, o którym mowa jest rezerwatem przyrody. Potrzebne jest zezwolenie, aby legalnie przybić do brzegu a tym bardziej prowadzić eksploracje.

 Wyspa kokosowa jest bohaterem wielu opowiadań, publikacji na temat wartości zgromadzonych tutaj skarbów. Według szacunków jest to ponad miliard dolarów. Na odkrycie czekają łupy Benito od krwawego miecza, hiszpańskie złoto z Limy a także zdobycze wielu pomniejszych rabusiów. Mapy a raczej szkice z zaznaczoną lokalizacją skarbów powstały grubo po ukryciu skarbów a zawdzięczamy je przypadkowym znaleziskom monet a nawet “głównego skarbca”. Nie zostały stworzone przez żadną ekipę piratów. Jednak nawet te informacje nie doprowadziły poszukiwaczy na właściwy trop. Prawdopodobnie jest to spowodowane dynamicznymi zmianami krajobrazu wyspy.

Piraci z Karaibów oraz zatoki Meksykańskiej

Piraci z Karaibów i Zatoki Meksykańskiej

 Natomiast czy faktycznie warto grzebać na wyspie ? Pewnym dowodem “za” mogą być tajemnicze wzbogacenia uczestników niektórych ekspedycji. Wiązane jest to przede wszystkim z odnajdywaniem prywatnych skarbów niektórych piratów. Na wyspie znajdują się również liczne wskazówki pozostawione przez rabusiów, odnajdywane najczęściej na kamieniach lub skałach. Niemniej jednak poszukiwania sławnych skarbów trwają do dziś i wciąż równie gorąco jak kiedyś kokosowa wyspa rozgrzewa wyobraźnię.

Wybrani Piraci Bałtyku

 Historię skarbu Inków, gdzieś w górach langanati zawdzięczamy miłości Hiszpańskiego żołnierza do miejscowej Indianki ( konkretnie z wioski Pillaro ). Zgodnie z przekazem, Inkaski ojciec Eatli, oczywiście niechętny takiemu związkowi, ostatecznie zgadza się ślub. Jednocześnie wyjawia Juanowi pewien sekret i zabiera zięcia do dobrze zamaskowanej jaskini. Cała podróż krętymi ścieżkami, w dżungli zajmuje dobrych kilka dni. Grota jak się okazuje jest wypełniona kosztownościami w pełnym tego słowa znaczeniu. Niestety wybranka po pewnym czasie umiera a osamotniony Juan wraca do Hiszpanii. W ojczyźnie zamożność byłego żołnierza wzbudza podejrzenie i ostatecznie Juan zostaje zmuszony do wyjawienia sekretu samemu królowi. Zostaje spisany Derrotero – opis położenia tajemniczej jaskini wraz z mapą. Jest to jeden z nielicznych i zarazem dokładnych opisów “jak dotrzeć do skarbu”. Historia Juana wciąż fascynuje i jest paliwem motywacji dla przeróżnych ekip zapaleńców. W praktyce okazuje się, że odczytanie wskazówek, porównywanie z terenem a jednocześnie przedzieranie się przez dżungle nie jest takie proste.

Plotki Legendy o Piratach i Mapach Skarbów

 Jak głosi legenda, mapa skarbów została odnaleziona w kabinie słynnego pirata Barta Robertsa ( Bartholemew Roberts), w chwili jego pojmania. Podobnie jak Myszołów grabił w złotym okresie piractwa. Większość zrabowanego złota została odzyskana przez Anglików. Pozostała jednak część została dobrze ukryta a miejsca zostały zapisane szyfrem na mapie. Trudno powiedzieć jak wiele jest w tym prawdy, ponieważ owa mapa została zagubiona.

 Jednym z pierwszych piratów działających w Spanish Main był Francis le Clerc. Według plotek on również jest autorem ciekawej mapy składającej się z kilku kamieni. Aby odczytać miejsce ukrycia kosztowności, należało zebrać wszystkie kamyki i ułożyć w jeden obraz. Mapa podobno została odszyfrowana przynajmniej wiek po śmierci pirata a skarb zagarnięty.

……..Ale, Ale to wciąż nie koniec. Poszukiwania faktów, legend o piratach i mapach skarbów w toku ….

Sprawdź też: MAPA SKARBÓW dla Polski i Świata, plus wraki ze skarbami

Źródła:

Internet, Piracka Książka, Etsy