Badania Kliniczne

 Kasia regularnie uczestniczy w badaniach klinicznych, Madzia o tej możliwości dorobienia pieniędzy dowiedziała się od koleżanki, w internecie bez trudu znalazła odpowiednią klinikę, Mirek od roku bierze udział w tego rodzaju eksperymentach, nierzadko uczestnicząc w kilku naraz a Marek już dawno temu całkowicie zrezygnował z pracy na etacie na rzecz badań klinicznych.

Wszystko łatwo, szybko i przyjemnie a kasa duża. To tylko część przykuwających uwagę nagłówków z prasy. Rzeczywistość jednak, pokazuje trochę inny obraz. W praktyce okazuje się, że nie tylko samo zarabianie w ten sposób, ale nawet znalezienie odpowiedniego ośrodka rekrutującego na badania kliniczne w Polsce nie jest łatwe.

 Ponieważ temat wydaję się być wyjątkowo interesujący, nie tylko ze względu na wysokość wypłacanego honorarium, zebraliśmy trochę więcej informacji, a rzeczowo:

Co nazywamy Badaniami Klinicznymi ?

Jak wygląda przebieg Badań ?

Jak szukać ofert badań klinicznych dla ochotników w Polsce ?

Gdzie szukać podobnych ogłoszeń za granicą ?

O zagrożeniach związanych z badaniami Klinicznymi

Nie tylko łykanie leków, czyli co jeszcze można testować ?

Ile można zarobić ?

 

Co to są badania kliniczne ?

 

 Zgodnie z definicją, badania kliniczne to eksperymenty z wykorzystaniem ludzkich ochotników. Celem takiego działania jest poszerzenie dotychczasowej wiedzy medycznej. Uwzględniając najważniejsze punkty, opisane postępowanie może być przeprowadzane między innymi:

 • w celu oceny skuteczności badanego leku, wyrobów medycznych, zabiegu chirurgicznego lub radioterapii stosowanej w leczeniu wielu chorób, syndromów, objawów,
 • aby dowiedzieć się jak zapobiec rozwojowi lub nawrocie choroby (  stanu) dzięki badaniu leków, szczepionek lub nawet zmiany trybu życia,
 • w celu oszacowania sposobów rozpoznawania i diagnozowania chorób bądź stanów chorobowych,
 • aby wyodrębnić metody identyfikacji stanu kondycji organizmu lub czynników ryzyka dla danego stanu zdrowia,
 • aby zbadać i zmierzyć sposoby na poprawę jakości życia pacjentów z przewlekłą chorobą.

 

Przebieg Badań

 

Nas interesują tylko płatne badania kliniczne a w Polsce ten obszar jest niestety bardzo wąski. Mianowicie dotyczy tylko zdrowych ochotników. Z tej grupy „zdrowotnej” do badań zgłosić się może niemal każdy, niezależnie od wieku oraz płci. Wszystko zależy od testowanego leku. Warunki kwalifikacji mogą być również bardziej precyzyjne np. dotyczyć tylko palaczy, wegetarian.

Jednak należy podkreślić, że do testów preferowani są przede wszystkim mężczyźni. Brak cyklu miesiączkowego sprawia, że testowany środek w analizowanym okresie jest wchłaniany z podobną intensywnością. Zdecydowana większość badań potrzebuje tylko zdrowych ludzi, nie palących, nie pijących czy zażywających regularnie jakieś lekarstwa.

Przed przystąpieniem do badań klinicznych, każdy uczestnik jest proszony o przeczytanie i podpisanie formularza świadomej zgody na udział w eksperymencie. Informacje zawarte w takim dokumencie odnoszą się między innymi do kluczowych pytań związanych z danym badaniem jak: cel doświadczenia, czas trwania, potencjalne korzyści, czynniki ryzyka, efekty uboczne, zasady obowiązujące podczas pobytu w ośrodku bądź szpitalu ale także prawa i obowiązki uczestnika.

Ścisłe reguły obowiązujące płatnych wolontariuszy mogą dotyczyć:

 • Jedzenia, Picia – podczas badania ochotnicy mogą zostać “poproszeni” o powstrzymywanie się przed jedzeniem konkretnych potraw oraz napoi. W zasadzie lepiej napisać zakazane. Substancje zawarte w pewnych daniach mogą wchodzić w reakcje z lekiem lub zwiększać bądź zmniejszać jego biodostępność ( pomarańcza, grejpfrut ). Podobne restrykcje mogą dotyczyć picia kawy, herbaty, napojów energetycznych, wyrobów z czekolady,
 • Spożywania dodatkowych leków – wprawdzie przyjmowanie innych substancji ( zwłaszcza regularnie ) niż badany środek jest zazwyczaj zakazane, jednak dokument może zawierać leki dozwolone np. przeciwbólowe.
 • Alkohol – przeważnie zakazany – zwyczajnie wpływa na przyswajalność przyjmowanego leku.
 • Palenie papierosów – zazwyczaj zakazane i do to na długo przed rozpoczęciem badania.
 • Aktywność fizyczna – wszelkie ćwiczenia, zwłaszcza wysiłkowe również mogą być zakazane.
 • Czasu pobytu w zakładzie oraz/lub częstotliwość wizyt kontrolnych,
 • Dawki, sposobu oraz regularności zażywania leku,
 • Postu – niektóre badania mogą wymagać wstrzymywania się od posiłków oraz napoi przez wiele godzin,
 • Prowadzenia dziennika samopoczucia.

To tylko przykładowe punkty ze znacznie większej liczby warunków stawianych przed ochotnikiem. Tak naprawdę wszystko zależy od celu w jakim prowadzone jest konkretne badanie kliniczne.

Warto dobrze zapoznać się z wymaganiami, ponieważ nie zastosowanie się do narzuconych zasad, grozi dyskwalifikacją i nawet nie wypłaceniem honorarium.

Inne reguły wykluczające kandydata to:

 • w trosce o twoje zdrowie lekarz prowadzący decyduje się przerwać badanie, np. twój stan nagle uległ pogorszeniu,
 • przyczyny administracyjne niezwiązane z ochotnikiem,
 • zajście w ciąże,
 • sponsor wycofał się z dalszego finansowania badania,
 • częste wymiotowanie w trakcie testu.

Podpisanie dokumentu oraz wstępna, prawidłowa weryfikacja zdrowia kandydata na podstawie pytań kontrolnych, zazwyczaj nie kończy jeszcze etapu rekrutacji. Ostatnia i pewnie najmniej przyjemna cześć tego procesu to badania kontrolne. Tutaj wykonuje się zazwyczaj standardowe analizy jak sprawdzenie krwi, moczu, EKG. Mając jednak na uwadze odmienny charakter każdego badania klinicznego, należy być przygotowanych także na inne testy kontrolne. Mogą to być próby alergiczne, testy na HIV, wirusowe zapalenie wątroby a nawet “weryfikacja” profilu genetycznego.

 Ważną kwestią jaką należy poruszyć jest pobyt w szpitalu bądź ośrodku kliniki. W planach warto uwzględnić konieczność spędzenia w placówce całego okresu przeznaczonego na badania. Dodatkowo kontroli może podlegać jedzenie, picie a wypróżnianie będzie tylko dozwolone w wydzielonych momentach czasu.

 Według uczestników, najczęściej stan zdrowia monitorowany jest w klinice przez jedną noc a następnie ochotnik może wrócić do swoich codziennych zajęć. Oczywiście w trakcie całego okresu przyjmowania leku, pacjent będzie otoczony stosowną opieką, zgodnie z przyjętymi wcześniej zasadami.

 

Jak szukać Badań Klinicznych w Polsce ?

 

 Osoby mające zamiar zostać królikiem doświadczalnym, powinni wiedzieć, że w Polsce nie jest łatwo znaleźć ośrodek przeprowadzający takie badania i jednocześnie prowadzący nabór zdrowych ochotników, teraz bądź w najbliższej przyszłości.

 Brak jest jednego miejsca z informacją o aktualnie prowadzonych badaniach klinicznych. Całą sytuację pogarsza również niewielka liczba badań zaliczanych do fazy pierwszej. Czyli dokładnie etap, z definicji przeznaczony dla zdrowych testerów ( tylko czasami zapotrzebowanie jest na chorych, tylko lub między innymi ).

 Zgodnie z ostatnim raportem dotyczącym badań klinicznych w ostatnich latach, rocznie przeprowadzano mniej niż 50 ( oficjalne dane ), obserwacji klasyfikowanych do fazy pierwszej. Szału jak widać nie ma. Niemniej jednak jest kilka serwisów stworzonych właśnie w tym celu. Wspólną cechą wszystkich jest niezbyt spora liczba dostępnych badań i niestety większość jest nieaktualna.

Pomocne linki – ośrodki i bazy badań klinicznych

 • Wszystkie rodzaje badań plus wyszukiwarka – http://www.badaniaklinicznewpolsce.pl/baza-badan-klinicznych/
 • Centrum badań klinicznych, bez zapłaty, jedyną korzyścią są darmowe badania – http://www.cbkjci.pl/badania-kliniczne
 • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne – można pobrać listę ośrodków przeprowadzających badania – http://www.uck.gda.pl/index.php/badania-kliniczne/148-badania-kliniczne-w-trakcie-rekrutacji
 • Ośrodek przeprowadzający badania – można wypełnić formularz zgłoszeniowy na przyszłe badania – https://www.ciekawebadania.pl
 • Następna baza badań klinicznych z wyszukiwarką –https://dobrebadanie.pl/pacjent/szukaj-badan.html
 • Jak w nazwie głównie badania związane z zapaleniem jelita grubego -http://zapaleniejelitagrubego.pl/badania-kliniczne/aktualnie-prowadzone-badania-kliniczne/
 • Głównie badania kliniczne związane z rakiem, a więc nowotwory mózgu, jelita grubego, piersi, płuc, prostaty, skóry .. -http://superlinia.pl/badania_kliniczne_nadzieja_rowniez_dla_ciebie/
 • Badania kliniczne związane z chorobami reumatologicznymi, dostępna wyszukiwarka – http://www.mp.pl/reumatologia/badania-kliniczne.html

 Dobrą praktyką, prawdopodobnie również pierwszą jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej. Niestety zapytania na interesujące frazy kluczowe w tym “ ..poszukujemy zdrowych ochotników do badań klinicznych .. , poszukujemy zdrowych mężczyzn .. ”, odmieniane w przeróżny sposób, nie dają oczekiwanych wyników. Końcowy rezultat takich poszukiwań w momencie pisania tego tekstu to zero znalezionych ofert. Zarówno tych bieżących jak i przeszłych. Pod lupę wzięto także wyszukiwarki ogłoszeń, ofert pracy. Raczej nie trzeba dodawać, skutek identyczny.

 Mając na uwadze, wyjątkowo skąpą ilość ofert ( lepiej napisać żadnych ), pojawia się pytanie jak znaleźć  aktualne ogłoszenia, oferty badań klinicznych w PL ?. Najbardziej rozsądną radą jest skontaktowanie się z osobami lub klinikami, które wcześniej przeprowadzały takie eksperymenty. Dane kontaktowe jak adresy email, telefony znajdziemy w informacjach udostępnianych w bazach danych wyszukiwarek testów klinicznych. A konkretnie staramy się wyłuskać z bazy wszystkie (przeszłe, w trakcie, zakończone ) eksperymenty z fazy pierwszej.

 Pierwszą reakcją osoby kontaktowej, prawdopodobnie będzie lekkie zdziwienie, o co tak naprawdę nam chodzi, skąd zainteresowanie badaniami klinicznymi, co wiemy o lekach na raka, astmę … . Nie należy się tym przejmować, tylko spokojnie wytłumaczyć, że zgłasza się potencjalny ochotnik. Korzyścią z takiego postępowania, mogą być informacje o zbliżających się rekrutacjach, które niekoniecznie muszą oznaczać łykanie leków. Dla przykładu, może to być testowanie nowego sprzętu medycznego.

  Możliwy jest także inny scenariusz poszukiwań. Wymaga on trochę więcej pracy, czyli skompletować listę firm bądź koncernów farmaceutycznych działających w Polsce, najlepiej określających się mianem CRO ( Clinic Research Organization ). I sprawdzić aktualny status prowadzonych badań, ewentualnie skontaktować się z firmą.

 Ile można zarobić ?, niestety trudno podać wiarygodne widełki cenowe ;). Jednym słowem odnieść się do rzetelnej publikacji na ten temat lub nawet samych badań. Natomiast w internecie dostępnych jest wiele danych liczbowych, które zazwyczaj są spójne i mieszczą się w granicach 500 – 3000 zł za test.

 Istotną uwagą jest zapłata za udział w badaniach klinicznych a dokładnie komu można wypłacić honorarium w Polsce. Otóż zgodnie z dobrą praktyką kliniczną wynagrodzenie mogą otrzymać tylko zdrowi ochotnicy. Jednak czytając tekst tej reguły, podobną interpretację można odnieść do wszystkich osób zgłaszających się dobrowolnie na badania, czytaj “nikomu nie powinno się płacić”. Co oczywiście jest mocnym nieporozumieniem, ile osób zdecyduje się narażać swoje zdrowie a nawet życie z czystego altruizmu ?

Zagraniczne Portale z ofertami uczestnictwa w badaniach Klinicznych

Badania Kliniczne - przykład oferty

Oferta uczestnictwa w Badaniach Klinicznych -przykład – Wielka Brytania

 

Zagrożenia

 

 W opinii zdecydowanej większości ochotników biorących udział w testach nowych leków ( głównie USA ), badania kliniczne uchodzą za bezpieczne. Natomiast nie da się ukryć, że uczestnictwo w takich eksperymentach zawsze wzbudza wiele kontrowersji. Ostatecznie zagrożenie jednak istnieje podczas każdej próby nowego specyfiku.

 Skutki przyjmowania nieprzebadanego preparatu nie koniecznie muszą być dramatyczne jak śmierć, martwica tkanek lub też trwały, poważny uszczerbek na zdrowiu. Ochotnicy powinny posiadać pełną świadomość z możliwości wystąpienia skutków ubocznych, zarówno tych przewidzianych jak również pewne prawdopodobieństwo tych niedających się przewidzieć.

 Organizm każdego ochotnika jest w końcu odmienny i w różny sposób może zareagować na testowany lek. Dodatkowo zdrowi ochotnicy mogą nie być tak zdrowi jak deklarowali na początku badania klinicznego. Osoby dobrowolnie przystępujące do takich testów przechodzą wprawdzie odpowiednią kontrolę sprawdzającą przydatność kandydata w danym badaniu.

 Jednak wysokie gratyfikacje a raczej chęć regularnego zarabiania w ten nietypowy sposób mogą spowodować niebezpieczeństwo zatajenia pewnych informacji przez kandydata lub nawet “próba” wpłynięcia na pozytywny wynik “wstępnej weryfikacji” np. oddając mocz kogoś znajomego.

 Ryzyko wystąpienia kompletnie nieprzewidywalnych efektów ubocznych, może zwiększyć uczestnictwo w nie jednym a dwóch lub nawet kilku badaniach klinicznych jednocześnie. Takie praktyki zabraniają wszystkie ośrodki, przeprowadzające testy nowych leków. W przypadku wykrycia niedozwolonych działań, ochotnik taki jest wykluczany z dalszych badań. Zależnie od umowy otrzymuje tylko część z przysługującego mu honorarium lub wcale.

 Słowa, słowami najlepiej w miarę możliwości zobrazować zagrożenie, posługując się nieudanymi testami klinicznymi na przestrzeni ostatnich lat. Królik doświadczalny lub “szczur laboratoryjny” powinien mieć świadomość zagrożeń wynikających z zarobionej dodatkowej ekstra pensji.

 • Francja 2016, podczas pierwszej fazy badań klinicznych na zdrowych ochotnikach jedna osoba została dotknięta śmiercią mózgową a pięć pozostałych poważnie zachorowało. Wolontariusze testowali lek BIA 10-2474 (prawdopodobnie mający leczyć zaburzenia nastroju, niepokój ..) portugalskiej firmy farmaceutycznej Bial. Pierwsze dawki środka otrzymali w czwartek 7 stycznia natomiast efekty uboczne wystąpiły w niedziele 10 stycznia, czytaj zachorowali. Ostatecznie rezultat to śmierć jednej osoby oraz nieodwracalne neurologiczne zmiany dla trzech pozostałych osób. Jak podają media pacjent ze śmiercią mózgową wykazał zadziwiające efekty uboczne na testowany lek ( cokolwiek to znaczy ;( ). W całym badaniu brało udział 108 uczestników, 90 wolontariuszy otrzymało lek w różnym stężeniu, natomiast 18 poczęstowano placebo. Opisani wyżej nieszczęśnicy dostali medykament w największym stężeniu. Co ciekawe lek testowano wcześniej w badaniach przedklinicznych na zwierzętach, w dawkach kilkaset razy mocniejszych od podanych ochotnikom bez żadnych symptomów zachorowania.
 • Anglia 2006, Firma Parexel testuje środek TGN1412 (inne nazwy CD28-SuperMAB, TAB08) potencjalny lek na białaczkę oraz / i zapalenie stawów. Cena za bycie testerem niemała 2 tyś funtów. Po kilku godzinach od przyjęcia leku 6 ochotników, zaczyna odczuwać zagrażające życiu efekty uboczne między innymi niewydolność wielonarządową. Substancja również spowodowała znaczną opuchliznę, głównie głowy i szyi, dlatego owe tragiczne badanie zostało nazwane “Elephant Man drug trial”. Wszystkich wolontariuszy udało się ostatecznie uratować. Ryan Wilson, najbardziej poszkodowany spędził w szpitalu 147 dni. Amputowano mu wszystkie palce u nóg oraz kilka z dłoni. Walczył później o odszkodowanie w wysokości 2M funtów z firmą Perexel.
 • Stany Zjednoczone 1999, Terapia Genowa na 18 letnim Jesse Gelsinger. Cztery dni po otrzymaniu zmodyfikowanego wirusa przenoszącego zdrowy gen do komórek wątroby, pacjent zmarł.
 • Stany Zjednoczone 1993, lek zwany Fialuridine prowadzi do zgonu 5 z 15 ochotników podczas drugiej fazy badań klinicznych. Śmierć nastąpiła na skutek niewydolności wątroby. Dwóch delikwentów wymagało przeszczepu tego narządu. Specyfik w zamierzeniu miał pomóc w leczeniu wirusowym zapaleniu wątroby typu B. Lek był wcześniej sprawdzany na zwierzętach ( myszy, szczury, psy, małpy ) bez zauważalnych efektów ubocznych.

 

Inne rodzaje badań 

 

Wprawdzie badania kliniczne z miejsca kojarzą się z testowaniem nowych leków, jednak nie jest to jedyny wariant bycia testerem. Okazuje się, że istnieją również inne metody znacznie mniej wkraczające w nasze zdrowie, nie wymagające oddawania płynów lub też części ciała 😉 i zdecydowanie bardziej bezpieczne. A czasami nawet bardziej opłacalne.

 W tym miejscu zapał potencjalnych ochotników należy ostudzić. Nie jest to opcja dostępna dla wszystkich. Interesujące i dobrze płatne badania psychologiczne, biznesowe są prowadzone głównie w ośrodkach akademickich USA. Tak więc jeśli jesteś w Stanach i brakuje Ci gotówki ( aczkolwiek niekoniecznie 🙂 ) , warto zastanowić się nad uczestnictwem w tego typu eksperymentach. Zwłaszcza, że nie trzeba przechodzić trochę uciążliwych badań wstępnych na krew, mocz, EKG .. , być studentem lub pracownikiem placówki a jedynym warunkiem jest najczęściej ukończone 18 lat.

Jak mogą wyglądać takie badania ?

 Wysokość honorarium ( wypłacanego uczestnikom ) w niektórych badaniach może być uzależnione od osiągniętych rezultatów w testach sprawdzających. To z pewnością jest elementem eksperymentu, zachowanie vs. wynagrodzenie. Nawet jeśli tak jest, nie ma powodów do zmartwień. W praktyce sprawdziany są proste, dla przykładu może to być: dodawanie, odejmowanie, mnożenie liczb. W trakcie takiego egzaminu weryfikowany jest czas odpowiedzi, poprawność oraz samoocena badanego.

 Uczelnie również mogą płacić za czas poświęcony na granie w gry, a raczej stworzone do grania aplikacje. Innym razem będą to pytania znane z nietypowych rozmów kwalifikacyjnych.

 Przeciętnie szkoły płacą od 40 do 150$ za godzinę takiego eksperymentu. Być może taki zarobek nie wygląda zachęcająco. Jednak gdzie można zarobić ową sumę “na godzinę”, praktycznie bez wysiłku, czyli za siedzenie, wypełnianie testów, granie w gry, oglądanie filmów, odpowiadanie na pytania ?

 Jeżeli to wciąż mało, przygotuj się na ofertę Harvardu. Ostatnio uczelnia poszukiwała ochotników do badań nad nawykami sennymi. Zdrowe osoby w wieku 18-35 lat mogły uczestniczyć w eksperymencie trwającym 32 dni. Wynagrodzenie to 7500$. Natomiast podobne 37-dniowe doświadczenie dla osób od 55 do 70 lat warte jest 10,125$. Możliwe jest / (lub było ) krótsze 10-dniowe uczestnictwo to 2000 dolców.

Badania Kliniczne Psychologiczne i Biznesowe

Screenshot z oferty Harvardu

 A gdzie i jak takich ofert szukać ? Na stronach Uczelni oraz ośrodków Akademickich, słowa kluczowe to research opportunities, paid studies. Wiele mniejszych placówek również poszukuje ochotników do takich badań, także ogłoszenia trafiają się na portalach związanych z pracą ( agregatory ofert pracy, ogłoszeń ), odpowiednie słowo kluczowe do sprawdzenia to “paid research”.

 

Zarobki

 

W praktyce ostateczne wynagrodzenie uzależnione jest od wielu czynników, w tym stopnia podjętego ryzyka, rodzaju i czasu trwania badania klinicznego, dlatego też, podane przykłady należy traktować jako orientacyjne.

 • Polska – 500-3000zł za badanie, czasami znacznie więcej,
 • Wielka Brytania – statystycznie oscyluje wokół 500 funtów, ale bywają wyceniane na 1-3 tyś. funtów,
 • USA – tutaj przedział jest naprawdę zróżnicowany, pierwszy w granicach 40-250$, następnie po kilka tysięcy dolarów np. za 10 dniowy pobyt w szpitalu.

Na zakończenie warto dodać, że nie koniecznie musisz uczestniczyć w tego typu eksperymentach aby zarobić. Niektóre organizacje płacą całkiem przyzwoite sumy za polecanie takich osób ;).

Może Ci się również spodoba