Aukcje bagaży lotniczych

 W ciągu każdego roku na całym świecie tysiące osób podróżujących samolotami traci swój bagaż. Te nieszczęśliwe zdarzenia losu dla jednych, stwarzają okoliczności do zarobku innym. Zagubione rzeczy, których właścicieli nie udało się ustalić, jak walizki, torby nie rozpływają się w nicości. Bardzo często lotnicze zguby trafiają na aukcje zagubionych rzeczy dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Na przykład w Polsce takim miejscem jest licytacja organizowana przez PLL Lot.

Ile bagażu gubią linie lotnicze ?

 Większość jeśli nie wszyscy przewoźnicy lotniczy używają międzynarodowego systemu poszukiwania bagażu czyli World Tracer System. Wszelkie walizki odnalezione na lotniskach, których właściciela nie udało się zidentyfikować trafiają do bazy danych. System porównuje zgłoszenia podróżnych z wprowadzonymi informacjami tak aby jak ułatwić i umożliwić szybki zwrot bagażu.

Statystyki zagubionego bagażu

Raport SITA -statystyki zagubionego bagażu

 SITA (WorldTracer) udostępniła raport zatytułowany “Baggage Report” za rok 2014. W podsumowaniu roku jest informacja o zaraportowaniu 24 milionach zgub. Przy czym jest to łączna liczba oznaczająca zagubiony oraz tymczasowo “stracony” bagaż. W sumie “walizkę” gubi 7.3 osoby na tysiąc pasażerów.

 Jednak a raczej na szczęście ponad 85% z tej liczby bagażu ostatecznie trafia z powrotem do podróżnych w ciągu 48 godzin. Jak podaje Sita tylko 5,5% bagażu definitywnie nigdy nie odnajdzie właściciela. Warto przytoczyć głównie powody opóźnienia lub/oraz zaginięcia rzeczy. Większość, bo aż 49%, przypadków zdarza się podczas zmiany przewoźnika lub/oraz lotniska oczywiście w trakcie całej podróży.

Powody zaginięcia bagażu

Powody zaginięć bagażu

Gdzie odbywają się aukcje zgubionego bagażu ?

 Ktokolwiek pragnie wziąć udział w licytacji zagubionych bagaży powinien udać się na stronę http://airkiosk.lot.com i dokonać rejestracji. Rzeczy takie jak plecaki, torby .. licytowane są wraz zawartością, jednakże organizator nie udziela informacji jakie skarby kryją w sobie ;). Oceniać przedmioty a jednocześnie szacować o ich zawartości można jedynie na podstawie zdjęć czyli wielkości, marki, pochodzenia, stopnia zniszczenia / zużycia itp.

 Przedstawiciele Lotu twierdzą, że walizki mogą zawierać cenne przedmioty. Jednak prawda jest taka, że w większości przypadków czyli ponad 60%, zawartość to po prostu odzież pasażerów. Zgodnie z warunkami licytacji, towar jest sprawdzany przez “celników”. Nie należy więc liczyć na okazyjny zakup nielegalnych bądź zakazanych substancji. Zdobyte bagaże wysyłane są pocztą na adres podany podczas rejestracji. Aukcje odbywają się raz w roku a termin jest podawany na stronie Airkiosk.lot.com.

A gdzie jeszcze odbywają się podobne aukcje bagażu ?

Jeżeli ktoś mieszka w Anglii a jeszcze lepiej jeśli w okolicach Londynu to takim miejscem jest Greasby. Z drobnymi przerwami aukcje odbywają się w każdy wtorek, dokładny czas zamieszczany jest na stronie.

R F Greasby (London) Limited
211 Longley Road
Tooting
London SW17 9LG

 Z kolei w Stanach Zjednoczonych najbardziej znanym miejscem, organizowania podobnych licytacji jest miasto Scottsboro w stanie Alabama → Unclaimed Baggage Center.

 Nie da się ukryć, że jest to aukcja w ciemno. Konsekwencje nie trafionych zakupów mogą być kosztowne a na koniec najcenniejszym wylicytowanym przedmiotem będzię tylko walizka. Niemniej jednak wszystkie zakupione rzeczy można spróbować odsprzedać w podobny sposób na allegro bądź ebayu.

Może Ci się również spodoba